Lanovou dráhu na Petřín čeká pravidelná revize

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) provede během následujících třech týdnů pravidelnou jarní údržbu lanové dráhy Újezd – Petřín. Provoz bude přerušen od pondělí 21. března do pátku 8. dubna 2022. Po jarní údržbě opět vyjede v sobotu 9. dubna 2022 v čase od 8:00 do 23:00.

Lanovou dráhu dále čeká např. kontrola a servis technologického zařízení včetně doplnění maziva, kontrola a měření lan či výměna horní nápravy na voze č. 1. Odstávky DPP využije také na pravidelná školení zaměstnanců lanové dráhy Petřín.

„V rámci pravidelné jarní revize a údržby lanovky na Petřín musíme provést především nezbytnou kontrolu drážního tělesa. Vzhledem k vlastnostem a pohybu petřínského kopce provedeme nová přesná geodetická měření jednotlivých prvků trati včetně rozchodu kolejí a dalších součástí kolejového svršku. Kromě toho např. vyčistíme navíjecí komory či osvětlení tratě a stanic, a před opětovným otevřením proběhne neodmyslitelný generální úklid celé lanovky, tj. dráhy, obou stanic a vozů,“ uvedl Pavel Kejha, vedoucí provozovny LD Petřín.

Lanová dráha Újezd – Petřín začala veřejnosti sloužit 25. července 1891. Od roku 1920 měla 12letou přestávku. Následně sloužila 33 let do roku 1965, kdy rozsáhlé sesuvy půdy trať zničily. Současná lanovka vozí cestující na Petřín a zpět od roku 1985 a od stejné doby je součástí pražské sítě MHD. V současnosti DPP připravuje projekt modernizace lanové dráhy na Petřín.

Zdroj: DPP, foto: Martin Dufek a Pavel Šejna / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: