V kolínských autobusech probíhá testování speciální povrchové úpravy odpuzující viry a bakterie

V autobusech jezdících na linkách kolínské MHD probíhá v těchto dnech testování technologické novinky. Do vnitřních prostor autobusů byla instalována speciální biocidní úprava povrchů, která odpuzuje viry a bakterie. Vysoce efektivní antimikrobiální nátěrový systém pod názvem NG Coatings vyvinula česká firma NanoTech Partner ve spolupráci s Univerzitou Pardubice – Fakultou chemicko-technologickou. Zvláštní antimikrobiální nátěrová hmota poskytuje trvalou až z 99,99% účinnou ochranu před nebezpečnými bakteriemi, plísněmi, houbami a viry.

Nově vyvinutý vysoce efektivní antimikrobiální nátěrový systém NG Coatings je vlastně lakem na bázi vodou ředitelných polymerních disperzí a mikročástic stříbra. Je vhodný do hygienicky náročných prostředí, která jsou z hlediska biologické kontaminace velmi exponovaná. Jde například o nemocnice, školy, pečovatelské domy nebo právě prostředky veřejné hromadné dopravy, kde se mohou dlouhodobě nacházet patogenní bakterie a jiné mikroorganismy.

Foto: OAD Kolín

Tento týden jsme aplikovali speciální nástřik v prvním z autobusů. Asi za 14 dní/za měsíc/jindy? budou odebrány stěry, které analyzuje laboratoř na univerzitě, aby potvrdila účinnost speciální úpravy interiérů autobusů v reálném provozu. Poté pravděpodobně necháme takto upravit i ostatní autobusy. Jde podle nás o nejlepší možnou prevenci proti šíření jakékoliv virové nebo bakteriální nákazy,“ sdělil výkonný ředitel autobusového dopravce OAD Kolín Ing. Martin Pípal.

Foto: OAD Kolín

„Naše laboratorně ověřená antimikrobiální technologie poskytuje trvalou, téměř stoprocentní účinnou ochranu před nebezpečnými bakteriemi, plísněmi, houbami a viry. Zároveň minimalizuje znečištění, zápachy a mechanickou degradaci materiálu na jakémkoli povrchu. Nátěr obsahuje několik účinných aktivních antimikrobiálních složek mimo jiné na bázi iontů stříbra a dalších biocidů. Dlouhodobé testování prokázalo, že takto speciálně vyvinutý nátěrový systém zaručuje bezpečnou ochranu, dlouholetou životnost a účinnost. Zatímco klasická dezinfekce povrchy postupně spíše poškozuje, náš nástřik je naopak chrání,“ vysvětlil managing director NanoTech Partner Ing. Tomáš Sluka, Ph.D.

„Například chřipkový virus přežívá na povrchu až 24 hodin. To v kombinaci se zvyšujícím se množstvím případů rezistence vůči antibiotikům a faktem, že běžné čisticí prostředky mají snížený účinek na kolonie mikrobů, zvyšuje naléhavost potřeby využívat ověřené a účinné antimikrobiální nátěry, které lze aplikovat na běžné povrchy,“ dodal Sluka.

Foto: OAD Kolín
Foto: OAD Kolín

Zdroj a foto: OAD Kolín

Leave a Reply

%d bloggers like this: