Dopravní podnik města Ústí nad Labem představil veřejnosti vodíkový autobus Solaris

Dopravní podnik města Ústí nad Labem a.s. v roce 2021 jako první v České republice vybral dodavatele autobusů na vodík. Rámcová dohoda na dodávku až 20 ks autobusů s vodíkovým pohonem byla dne 30.9.2021 podepsána se společností Solaris BUS & Coach.

Vozidla budou plně nízkopodlažní, vybavena celovozovou klimatizací, nabíječkami standardu USB, kamerovým systémem, který umožní řidiči pohodlné sledování prostoru u všech dveří a dalšími moderními prvky, které přispějí zejména k bezpečnosti přepravy. Vozidla budou délky 12 metrů s obsaditelností pro 75 cestujících. O dostatečnou dynamiku v podmínkách našeho města se postarají elektromotory o výkonu 2×125 kW. Dojezd vozidla je až 330 km. Mezi hlavní přednosti těchto vozidel patří dynamika, bezemisní provoz a snížení hlukové zátěže,“ uvedla Simona Mohacsi, výkonná ředitelka Dopravního podniku města Ústí nad Labem a.s.

„Využití našeho vodíku jako ekologicky čistého paliva, které má potenciál zlepšit ovzduší nejen v Ústí nad Labem, nám dává od začátku velký smysl. Dlouhodobě pro něj hledáme i další způsoby využití – taková, která co nejvíce přispějí k dekarbonizaci nejen v dopravě, ale i v jiných oblastech lidských činností. Společný projekt vodíkových autobusů pro Ústí do naší koncepce velice dobře zapadá,“ doplnil generální ředitel SPOLCHEMIE Daniel Tamchyna.

Pořízení autobusů s vodíkovými palivovými články je součást strategického projektu „Zavádění vodíkové mobility ve městě Ústí nad Labem“. V současné chvíli čeká DPmÚL na vyhlášení dotační výzvy z Fondu spravedlivé transformace (JTF). Po jejím vyhlášení a schválení žádosti o dotaci dojde k dílčí objednávce vozidel.

Zdroj a foto: DPmÚL

Leave a Reply

%d bloggers like this: