Ve stanici metra Palmovka začalo pilotní testování nové podoby informačního a navigačního systému

Projekt jednotného informačního a navigačního systému Čitelná Praha mohou nyní cestující vidět ve stanici metra Palmovka na nástupišti a v západním vestibulu stanice. Následovat budou stanice Háje, Karlovo náměstí a Nádraží Holešovice.

Na začátku letošního roku byla dokončena veřejná mezinárodní graficko-designérská soutěž, kterou vyhrálo studio Side2. Stanice metra Palmovka je prvním, kde se testuje především nová grafika s využitím stávajících fyzických nosičů. Novou grafiku informací na zastávkách povrchové dopravy i nové fyzické navigační prvky pro pěší bude Praha testovat také na Palackého náměstí.

„Praha má nový, přehledný a uživatelsky přívětivý celoměstský orientační a navigační systém. Doposud byl jenom na papíře. Nyní mají všichni možnost se na novou podobu cedulí podívat na vlastní oči. Postupně budeme představovat další podobu jednotlivých prvků, ať už jde o mapy okolí, navigační obelisky a směrovky pro pěší nebo totemy zvýrazňující přístup do metra nebo ke stanicím vlaků. Na finální podobě systému chceme spolupracovat hlavně s cestujícími, proto nyní zahájíme uživatelské průzkumy v nejrůznějších podobách. Díky zpětné vazbě upravíme systém do podoby, jakou ji lidé potřebují na svých každodenních cestách i tam, kde jsou poprvé v životě,“ uvádí náměstek pražského primátora a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr a dodává: „Jeden příklad za všechny. Stavíme metro D. Změní se tím všechna dopravní schémata nad dveřmi ve vozech metra a na nástupištích, a to i na existujících trasách. Praha získá novou linku, nové přestupní uzly, které na ukazatelích nesmí chybět. Současný navigační systém má kořeny v 70. a 80. letech minulého století. Bereme si z něj to nejlepší, ale od jeho vzniku jej systematicky nikdo nerozvíjel. Nedovedu si představit, že by tu byl informační systém z minulého století, který by nepracoval s tím, co dnes umí špičkoví designéři, a s množstvím on-line informací, které máme k dispozici. To je jako kdybyste si dali do nového auta místo satelitní navigace kompas.“

Testování nové podoby informačního a navigačního systému ve stanici metra Palmovka

„Komplexní projekt Čitelné Prahy má šanci vtisknout jednotnou a důstojnou podobu všemu, co pomáhá lidem zorientovat se na cestách Prahou, ať už jedou MHD, vlakem, na kole nebo jdou pěšky. Velký důraz ale klademe nejen na vizuální stránku, ale také na praktické potřeby cestujících. Proto v rámci tohoto velkého projektu chystáme kromě nových statických prvků a nové grafiky na těch stávajících třeba také nové digitální informační obrazovky na zastávkách nebo ve velkých přestupních terminálech i pro zlepšení přestupů mezi různými druhy dopravy. A on-line informace chceme rozšiřovat také ve vozidlech, kde budeme řešit i novou přehlednější grafickou podobu těchto informací,“ dodává ředitel ROPID Petr Tomčík.

Testování nové podoby informačního a navigačního systému ve stanici metra Palmovka

„Na instalaci jednotlivých prvků v pilotních lokalitách naváže důkladný proces pilotování a uživatelského testování, kdy se budeme lidí ptát na jejich detailní potřeby, případně jakou z nabízených variant preferují, a také sledovat jejich dopravní chování v daných lokalitách, abychom mohli nový systém co nejvíce přizpůsobit skutečným potřebám jeho uživatelů. Postupnou instalaci nových prvků a uživatelské testování předpokládáme i v průběhu celého příštího roku. Následně bude dokončen finální grafický manuál i technická a datová základna pro postupnou implementaci nového systému do celé Prahy, resp. v rámci celého systému Pražské integrované dopravy,“ dodává tiskový mluvčí ROPID Filip Drápal.

Testování nové podoby informačního a navigačního systému ve stanici metra Palmovka
Testování nové podoby informačního a navigačního systému ve stanici metra Palmovka
Testování nové podoby informačního a navigačního systému ve stanici metra Palmovka
Testování nové podoby informačního a navigačního systému ve stanici metra Palmovka

Zdroj: ROPID, foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: