Renovovaná tramvaj K2 vyjela v Praze na první zkušební jízdu

Do Prahy dorazila renovovaná tramvaj K2 z Brna v pátek 9. prosince 2022.

Nejnovější pražský tramvajový přírůstek dnes vyjel na zkušební jízdy do ulic Prahy. Informoval o tom jako první server Mobilnitabla.cz. V pražském dopravním podniku rozšíří tramvaj K2 sbírku retro vozidel. Navíc její uvedení do provozu s cestujícími bude v Praze premiérou. 

Renovaci vozu provedli zaměstnanci ústředních dílen Dopravního podniku města Brna. Tramvaji z Bratislavy vrátili původní podobu z roku 1977, nově nese evidenční číslo 7000. Ve čtvrtek 8. prosince byla tramvaj naložena na návěs a v noci se vydala na cestu do hlavního města.

„Po absolvování zkušebních jízd a instalaci odbavovacího a informačního systému bude naše první K2 připravena k nasazení do provozu. Bude jezdit jak na nostalgické lince 23, tak i na historické 42, s prvním vypravením počítáme v průběhu prvního čtvrtletí roku 2023,“ uvedl Jan Šurovský, člen představenstva a technický ředitel DPP–Povrch

Proměnou k nepoznání prošel i interiér vozu a kabina řidiče, která sice odpovídá původnímu provedení, řidiči zde však najdou i moderní prvky, které jsou citlivě skryty, aby nenarušovaly původní vzhled vozu.

Interiér vozu K2 ev.č. 7000 (foto: DPMB)

Historie tramvaje sahá do roku 1977, kdy byla vyrobena v závodě ČKD Tatra Praha. Odtud putoval vůz rovnou do Bratislavy jako zácvikové vozidlo pro řidiče. Tam sloužil až do roku 2009. Zajímavostí je, že do provozu s cestujícími nebyl nikdy zařazen. V loňském roce tramvaj tamní dopravce nabídl k prodeji. Zájem o koupi projevil DPP, který současně vypsal veřejnou soutěž na její opravu. Tu vyhrál právě DPMB.

Vůz K2 v ÚD v Hostivaři dne 9.12.2022 (foto: DPP)
Vůz K2 v ÚD v Hostivaři dne 9.12.2022 (foto: DPP)
Vůz K2 v ÚD v Hostivaři dne 9.12.2022 (foto: DPP)

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj a foto: DPMB a DPP, úvodní foto: Mobilnitabla.cz

Leave a Reply

%d bloggers like this: