Do brněnské vozovny v Medlánkách dorazila druhá obousměrná tramvaj od Škody

V noci na dnešek přijela do vozovny v Medlánkách v pořadí již druhá tramvaj Škoda ForCity Smart 45T od skupiny Škoda Group.

Vůz s evidenčním číslem 1761 nyní čekají typové zkoušky. Do provozu s cestujícími by měl vyrazit na konci ledna. Brněnský dopravní podnik využije rámcové smlouvy a pořídí v tomto roce čtyři tyto obousměrné tramvaje Škoda ForCity Smart 45T. Tramvaje jsou homologované speciálně pro město Brno. První dodaná tramvaj s evidenčním číslem 1760 vyjela do pravidelného provozu s cestujícími 11. prosince 2022. Cena za jeden kus je dle smlouvy 60 miliónů Kč.

První dodaná tramvaj s evidenčním číslem 1760 dne 11. prosince 2022 (foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu)

„Pokud není tramvaj schválena jako typ třeba i v jiném městě, musí najet předepsané kilometry a projít řadou technických zkoušek, které jsou potřebné pro homologaci nového typu vozu. Část zkoušek již absolvoval vůz 1760, další nutné testy provedeme společně s výrobcem na voze 1761,“ vysvětlil generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

V pořadí již druhý vůz tak čeká například zkouška vytápění a větrání, vibrací, zkratová zkouška nebo test podvozků se zátěží. Ten je předepsaný na 15 tun, což odpovídá běžnému zatížení vozu při provozu s cestujícími. „Hned po úspěšném absolvování všech testů, vůz nasadíme do běžného provozu. Předpokládáme, že to bude poslední týden v lednu. Současně očekáváme, že by na konci ledna měla dorazit v pořadí již třetí tramvaj,“ prozradil Havránek.

Obousměrný vůz Škoda ForCity Smart 45T je vyrobený primárně pro Brno. Měří 31 metrů a je široký 2,5 metru. Do plně klimatizované tramvaje se vejde 233 cestujících, z toho 64 sedících. Její elektrická výzbroj navíc umožňuje rekuperaci, tzn. navracení elektřiny při brzdění zpět do sítě, což snižuje celkovou spotřebu vozidla a tím i náklady na provoz. Celkem pět vozů pro DPMB vyrobila Škoda Group. Třetí objednaná tramvaj dorazí do Brna na konci ledna, zbylé dvě pak do konce března.

Dopravní podnik města Brna má podepsanou rámcovou smlouvu, která mu umožňuje nakoupit v letech 2022–2026 až 40 těchto tramvají, a to v celkové hodnotě 2,4 miliardy korun. U případných dalších vozů Škoda ForCity Smart 45T typové zkoušky již potřeba nebudou. Jejich uvedení do provozu s cestujícími tak bude mnohem jednodušší a taky rychlejší.

Základní údaje o tramvajích Škoda ForCity Smart:

  • Délka: 31 m
  • Šířka: 2,50 m
  • Kapacita: 233 cestujících při 5 os/m2, z toho 64 sedících
  • Podíl nízké podlahy: 100%
  • Max. výkon: 560 kW
  • Max. rychlost: 70 km/hod.
Příjezd nové tramvaje Škoda ForCity Smart 45T ev.č. 1761 (foto: DPMB)

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj a foto: DPMB

Leave a Reply

%d bloggers like this: