České dráhy koupí jedenáct ojetých jednotek Stadler RS1 za zhruba 320 milionů korun

Motorové jednotky Stadler RS1, známé také jako RegioSpider, doposud jezdily pro německé dopravce.

Tyto motorové vozy první generace koupily České dráhy za 12,995 milionů eur (zhruba 320 milionů korun). Jejich nasazení se předpokládá v oblasti Ústeckého a Středočeského kraje, aktuálně se o konkrétních tratích teprve jedná. Zájem o provozování tohoto typu motorových vozů mají i v Libereckém kraji. Flotila těchto vozů ve vlastnictví Českých drah se tak rozroste na 67 kusů.

„Jedenáct motorových vozů jsme pořídili za necelých 13 milionů eur. Záměr odkupu motorových jednotek je součástí aktuálního investičního plánu,“ popisuje člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta a dodává: „Odkupem vozidel reagujeme na aktuální a budoucí smluvní požadavky objednavatelů na dopravní obslužnost v závazku veřejné služby u kategorie vozidel DMU70, kde po roce 2025 vzniká potřeba vybavení zařízením ETCS.“

Podle Českých drah motoráky nyní absolvují periodickou obnovu u prodejce, při které budou instalovány bezbariérové toalety. Po dohodě s objednavatelem budou vozy vybaveny Wi-Fi, elektrickými zásuvkami, informačním systémem a dojde také k úpravě barevného provedení laku. Vzhledem k těmto změnám a schvalovacímu procesu v ČR se předpokládá zahájení provozu v první polovině roku 2024.

RegioSpider 840 001-2 v Liberci dne 16.7.2021

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: České dráhy

Leave a Reply

%d bloggers like this: