České dráhy budou na konci letošního roku provozovat kolem 80 nově dodaných vlaků

Nové soupravy během tohoto roku zamíří do celkem poloviny všech regionů v České republice.

Letošní první dodaná jednotka RegioPanter už zamířila do Moravskoslezského kraje. Koncem roku 2023 tam přejdou další čtyři soupravy, které od konce loňského roku jezdí na Olomoucku. V první polovině roku se očekává ještě dodávka dalších 6 dvouvozových jednotek na Vysočinu a dvou jednotek do Olomouce. Ve druhé polovině začnou dodávky třívozových jednotek 640.2 RegioPanter. Dvě zamíří do Moravskoslezského kraje a až 22 by jich mělo být dodáno do Olomouckého kraje. Zbývajících 5 jednotek pro Olomoucký kraj bude do provozu nasazeno v roce 2024.

České dráhy budou letos provozovat také 31 čtyřvozových jednotek Moravia Jihomoravského kraje. První z nich byla uvedena do zkušebního provozu s cestujícími v lednu. V Jihomoravském kraji bude jezdit celkem 37 elektrických jednotek Moravia ve dvou provedeních. Prvních 6 jednotek bylo uvedeno do provozu už loni. Vlastníkem jednotek je Jihomoravský kraj.

České dráhy budou letos provozovat také 31 jednotek Moravia Jihomoravského kraje od skupiny Škoda Group (foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu)

Na české tratě vyjedou také nové motorové soupravy. „Předpokládáme, že koncem roku zahájíme zkušební provoz s cestujícími také u motorových jednotek řady 847 od společnosti PESA. Dodavatel má sice určité zpoždění, ale první jednotka už byla dopravena na testovací okruh u Velimi. Začaly její zkoušky a následovat bude schvalování u drážního úřadu. Věříme, že se tak výrobci podaří ve druhé polovině roku zahájit předávání prvních jednotek do provozu s cestujícími. Ty zamíří nejprve na tratě Jihočeského a Středočeského kraje, Prahy a následně také do Pardubického kraje a na Vysočinu. Příští rok budou pokračovat dodávky nových jednotek RegioPanter a motorových souprav do Královéhradeckého kraje,“ doplňuje Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek pro osobní dopravu.

První jednotky od společnosti PESA budou dodány do provozního pracoviště v Táboře, následně dodaná vozidla obslouží tratě Praha – Rudná u Prahy – Beroun a Beroun – Rakovník a další z nich zamíří do Pardubického kraje a na Vysočinu. Na ně budou v příštím roce navazovat dodávky pro Královéhradecký a Plzeňský kraj.

Nová jednotka PESA (foto: České dráhy)

Charakteristika moderních elektrických a motorových jednotek

· moderní světlý a přehledný klimatizovaný interiér,

· ergonomicky řešené čalouněné sedačky v provedení 1. a 2. třídy (u jednotek Moravia pouze 2. třída),

· bezbariérový nástup s podlahou vozidla ve výši moderních nástupišť bez nutnosti překonávat schody,

· pro cestující na vozíku plošiny pro překlenutí prostoru mezi nástupištěm a podlahou vozu,

· na zastávkách s nižšími nástupišti usnadní nástup dodatečný výsuvný schod,

· moderní bezpečné předsuvné dveře ovládané tlačítky,

· stranově selektivní odblokování dveří, dveře jsou centrálně uzavírané a blokované již před rozjezdem vlaku,

· pro nevidomé a slabozraké jsou jednotky vybavené dálkovým ovládáním dveří obsluhované slepeckou vysílačkou a vybavené akustickým majáčkem,

· prostorné bezbariérové WC přístupné osobám na vozíku s uzavřeným systémem,

· sklopný pult pro přebalování kojenců,

· elektrické zásuvky 230 V 50 Hz a USB porty pro napájení přenosné elektroniky cestujících, např. mobilní telefony, tablety atp.,

· Wi-Fi,

· sklopné nebo rozkládací stolky podle rozmístění sedaček a zásuvky 230 V,

· dobíjení baterií elektrických invalidních vozíků, případně elektrokol,

· dostatečné velké prostory pro umístění kočárků a jízdních kol,

· moderní audiovizuální informační systém poskytující informace o jízdě vlaku a zastávkách,

· pro nevidomé a slabozraké jsou k dispozici informační štítky v Braillově písmu.

Nové jednotky RegioPanter od skupiny Škoda Group (foto: České dráhy)

Zdroj: České dráhy, foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: