V Hradci Králové začne testování kloubového elektrobusu SOR

Dopravní podnik města Hradce Králové startuje s testováním kloubového elektrobusu od libchavského výrobce.

Kloubový elektrobus SOR NS 18 Electric si již mohli prohlédnout návštěvníci loňského veletrhu CZECHBUS na výstavišti v pražských Letňanech. Právě toto vozidlo by se od příštího týdne mělo objevit na linkách 9, 23, 24 a 25 v ulicích Hradce Králové. Do areálu dopravce byl elektrobus přivezen v úterý 21. března.

Tento elektrobus je vybaven velkokapacitní trakční baterií, která mu poskytuje dojezd na jedno nabití cca. 300 km. Nabíjení elektrobusu je možné v pomalém nočním režimu pomocí kabelu dle standardu CCS2 a současně je elektrobus vybaven systémem OPPCharge, pro průběžné automatické nabíjení na lince pomocí pantografu umístěného na střeše. Elektrobus je plně klimatizovaný, vybavený vnitřním i vnějším kamerovým systémem se záznamem, WiFi pro cestující nebo USB zásuvkami pro nabíjení mobilních telefonů. Pracovní prostor řidiče je vybaven plně digitální palubní deskou, lednicí na nápoje a dalšími komponenty reflektujícími poslední technické trendy.

„Po instalaci nového odbavovacího systému bychom ho chtěli v Hradci Králové vyzkoušet na běžných linkách MHD s cestujícími a to především č. 9, 23 a 24,” informuje ředitel dopravního podniku Zdeněk Abraham.

Elektrické autobusy jezdí v současnosti v krajském městě na pěti linkách. Rozšíření elektromobilů na další linky brání i kapacitní důvody, a proto teď hradecký dopravce novinku testuje.

„Zatím máme dohodu s výrobcem do 5. května, případně si ho můžeme ponechat i déle,” doplnil Zdeněk Abraham.

Dopravní podnik města Hradce Králové dosáhl začátkem tohoto roku s elektrobusy další magické hranice, a to čtyř milionů ujetých kilometrů. Zásluhu na překonání této významné vzdálenosti má flotila 20 elektrobusů SOR NS 12 ELECTRIC pořízená v pololetí roku 2018. 

Nemůžeme však zapomenout ani na první „průzkumníky“ elektrobusové dopravy v Hradci Králové ze SOR Libchavy spol. s r.o. Již v září 2013 nasadil DP do provozu model SOR EBN 9,5 – aktuálně ev. č. 401 a v únoru 2015 pak následoval vůz SOR EBN 11 – aktuálně ev. č. 403. U SOR EBN 9,5 v té době šlo nejen o první elektrobus od SORu v této délkové kategorii, ale zároveň o první z vozů řady EBN, u něhož byl použit facelift předního a zadního čela dle návrhu českého architekta doc. Ing. arch. Patrika Kotase.

Elektrobusy překonaly v Hradci Králové hranici čtyř milionů kilometrů

SOR NS 18 – Electric zapůjčený na testování v Hradci Králové (foto: DPmHK)
SOR NS 18 – Electric zapůjčený na testování v Hradci Králové (foto: DPmHK)
Interiér elektrobusu SOR NS 18 – Electric
Interiér elektrobusu SOR NS 18 – Electric
Interiér elektrobusu SOR NS 18 – Electric

Elektrobusy překonaly v Hradci Králové hranici čtyř milionů kilometrů

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj a označené foto: DPmHK

Leave a Reply

%d bloggers like this: