České dráhy podepsaly s Libereckým krajem smlouvu na zajištění obslužnosti Jizerskohorské železnice

Novinkou bude doplnění stávajícího vozidlového parku o dalších devět vozů RegioSpider, čímž na tamních tratích skončí provoz jednotek známých pod názvem RegioNova.

Zástupci Českých drah a Libereckého kraje podepsali smlouvu, která zajistí provoz vlaků mezi Libercem a Harrachovem a v oblasti Frýdlantska. Ta bude platit od prosince roku 2026 až do roku 2033.

„K současným patnácti vozům RegioSpider od švýcarské společnosti Stadler přibude devět zánovních vozidel stejného typu. Tyto vlaky na Jizerskohorské železnici plně nahradí jednotky RegioNova, které se na trati do Josefova Dolu, Černous a Jindřichovic pod Smrkem přestanou objevovat od prosincových změn jízdního řádu v roce 2026. Díky zánovním vozům RegioSpider také budeme moci posílit nevytíženější spoje, a nabídneme tak cestujícím pohodlnější spojení,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

„V oblasti odbavení počítáme se zachováním všech staničních pokladen. Většinu vlaků bude obsluhovat průvodčí. Bude zachován i samoobslužný prodej jízdenek doplňovaný revizory. Ve vlaku bude také automat na jízdenky se snazším ovládáním a možností platby hotově i bezhotovostním způsobem,“ doplňuje Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.

Rozsah dopravního výkonu je téměř 2 miliony vlakokilomerů ročně a průměrná cena za jeden kilometr činí 234,77 Kč. Smlouva je v tzv. režimu brutto, kde rizika a výši z výnosů nese kraj. Ten také hradí dopravci nákladovou cenu navýšenou o přiměřený zisk. Nový kontrakt přímo navazuje na stávající smlouvu.

Podpis smlouvy v objektu historické Výtopny Kořenov (foto: České dráhy)

Zdroj a foto: České dráhy

Leave a Reply

%d bloggers like this: