RegioJet podepsal smlouvu s ministerstvem na provoz rychlíků na lince R9 Praha – Havlíčkův Brod – Jihlava/Brno

Společnost zvítězila v soutěži ministerstva dopravy na provoz rychlíků na lince R9 Praha – Havlíčkův Brod – Jihlava/Brno.

RegioJet tak byl definitivně potvrzen jako dopravce na provoz této linky. Od prosince 2026, kdy RegioJet zahájí provoz rychlíků na této trati. Společnost chystá na linku nasadit nové nízkopodlažní jednotky polského výrobce PESA, konstruované na rychlost 200 km/hod.

RegioJet nasadí nové jednotky od polské společnosti PESA

RegioJet nasadí od prosince 2026 na linku osmnáct nových nízkopodlažních jednotek PESA. Celková podoba a technické parametry se s výrobcem upřesňují. Půjde nicméně o dva typy jednotek – pro 200 a 300 cestujících. Každá jednotka bude mít 12 % sedadel v 1. třídě. Vlaky budou klimatizované, cestující se budou moct zdarma připojit k wifi a využívat služby.

Po dobu 15ti let, na kterou bude smlouva uzavřena, požaduje RegioJet kompenzaci ve výši 4 937 551 845 Kč, České dráhy požadovaly v předložené nabídce 5 859 015 424 Kč. Objednané dopravní výkony představují ročně celkem 2,78 mil. vlakových kilometrů.

Po modernizaci celé tratě z Prahy do Brna přes Vysočinu dojde ke zkrácení jízdní doby na trase Praha – Brno o 28 minut, tedy z dnešních 3:34 na 3:06. Vlak do stanice Jihlava město bude mít z Prahy jízdní dobu 2:04.

Vizualizace jednotky PESA (zdroj: RegioJet)

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: RegioJet

Leave a Reply

%d bloggers like this: