Všejanská spojka má zrychlit spojení z Prahy do Mladé Boleslavi

Stanice v Milovicích, kde v současnosti končí příměstské vlaky z metropole, bude v blízké budoucnosti průjezdná pro přímé spoje mezi Prahou a Mladou Boleslaví.

K jejich zavedení bude potřeba vybudovat takzvanou Všejanskou spojku, pro kterou Správa železnic začala hledat projektanta. Samotná realizace prací se plánuje po roce 2029, předpokládané celkové náklady stavby dosahují 9,5 miliardy korun.

Předmětem prací bude vybudování nové dvoukolejné elektrizované trati z Milovic do Čachovic, kde se napojí na koleje spojující Nymburk s Mladou Boleslaví. V rámci sousední stavby se pak na podobné parametry přestaví současná jednokolejná železnice z Lysé nad Labem do Milovic. Traťová rychlost bude 200 km/h.

Dokončení Všejanské spojky přinese rychlejší spojení na trase Praha – Mladá Boleslav. Tím se zlepší dopravní obslužnost Milovic a části Mladoboleslavska a umožní změna trasování osobních a nákladních vlaků z Mladé Boleslavi.

Cílem aktuálně vypsané veřejné zakázky je zpracování dokumentace o posouzení vlivů stavby na životní prostředí a zhotovení projektové dokumentace pro získání společného územního a stavebního povolení. Předpokládaná hodnota zakázky činí 120 milionů korun bez DPH.

Zdroj: Správa železnic, foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: