České dráhy oficiálně předaly v Jihlavě do provozu dva nové RegioPantery

Dvě nové dvouvozové elektrické jednotky RegioPanter od skupiny Škoda Group byly oficiálně předány do provozu na tratích Kraje Vysočina. Slavnostní akce proběhla v pátek 9. června za účasti ministra dopravy Martina Kupky, zástupců Českých drah i Kraje Vysočina.

Obě jednotky již na tratích kraje jezdí o začátku května. Na včerejších prezentačních jízdách se vlaky představily odborné i široké veřejnosti. Další čtyři RegioPantery zamíří do regionu během léta.

Jednotka RegioPanter řady 650.2 má kapacitu 140 míst a nabízí moderní a komfortní cestování v regionální dopravě. Nové jednotky jsou konstruovány pro rychlost až 160 Km/h. Cestující se s nimi svezou na trati č. 250 mezi Havlíčkovým Brodem a Žďárem nad Sázavou, a také na trati č. 225 Havlíčkův Brod – Jihlava / Jihlava město. Další nové jednotky by měly na Vysočinu dorazit během letních měsíců a kromě zmíněných linek obslouží i spoje mezi Havlíčkovým Brodem a Kolínem.

Výbava elektrických jednotek RegioPanter

  • moderní světlý a přehledný klimatizovaný interiér s ergonomicky řešenými čalouněnými sedačkami;
  • bezbariérový nástup s podlahou vozidla ve výši moderních nástupišť bez nutnosti překonávat schody, pro cestující na vozíku budou vybaveny plošinou pro překlenutí prostoru mezi nástupištěm a podlahou vozu, na zastávkách s nižšími nástupišti usnadní nástup dodatečný výsuvný schod;
  • moderní bezpečné předsuvné dveře ovládané tlačítky, centrálně uzavírané a blokované již před rozjezdem vlaku, navíc pro nevidomé a slabozraké budou čelní dveře jednotky vybavené dálkovým ovládáním dveří obsluhované slepeckou vysílačkou a vybavené akustickým majáčkem;
  • prostorné bezbariérové WC přístupné také osobám na vozíku s uzavřeným systémem a vybavené také sklopným stolem pro přebalování kojenců;
  • doplňkové služby jako jsou elektrické zásuvky pro napájení přenosné elektroniky, např. mobilní telefony, tablety atp. včetně USB portů, Wi-Fi, sklopné nebo rozkládací stolky podle rozmístění sedaček a zásuvky 230 V pro dobíjení baterií elektrických invalidních vozíků;
  • dostatečné velké prostory pro umístění kočárků, jízdních kol a přepravu osob na invalidním vozíku;
  • moderní audiovizuální informační systém poskytující informace o jízdě vlaku a zastávkách všem cestujícím včetně nevidomých, slabozrakých nebo neslyšících osob, pro nevidomé a slabozraké budou uvnitř soupravy k dispozici také informační štítky v Braillově písmu.

„Vysočinu čeká revoluce v cestování vlakem. RegioPantery, které jsme v Jihlavě odprezentovali, nabízejí vše, co od moderního cestování zákazníci žádají. Jsou nízkopodlažní, což usnadní cestování seniorům, rodinám s malými dětmi nebo handicapovaným. Cestující určitě ocení i ergonomicky tvarované sedačky s dostatkem místa pro nohy, klimatizaci a moderní audiovizuální informační systém. Tyto komfortní vlaky zároveň slouží jako mobilní kancelář ‚train office‘. Díky Wi-Fi připojení, elektrickým zásuvkám, USB portům nebo sklopným a rozkládacím stolkům lze čas na cestě využít například k práci, studiu, nebo třeba sledování filmů,“ říká člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Prezentace nové jednotky RegioPanter od společnosti Škoda Group (foto: České dráhy)

Podle Českých drah brzy vyjedou kromě zmíněných RegioPanterů na tratě Vysočiny také nové motorové jednotky RegioFox od společnosti PESA Bydgoszcz. Tyto vlaky budou poháněny motory Rolls-Royce, které kromě klasické nafty umí jezdit i na biopalivo HVO. Po dodání těchto jednotek budou všechny elektrické a více jak 85 procent motorových vlaků v Kraji Vysočina vyměněno za moderní soupravy (RegioPanter, RegioFox, RegioSpider).

Nová jednotka RegioPanter od společnosti Škoda Group (foto: České dráhy)

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj a foto: České dráhy

Leave a Reply

%d bloggers like this: