Nový železniční most mezi Pardubicemi a Stéblovou se posunul nad Labe

Nový dvoukolejný most přes Labe je součástí modernizace trati mezi Pardubicemi a Stéblovou.

Stavba mostu s celkovou hmotností 1 350 tun probíhá ve třech fázích. Při současné druhé se několika hydraulickými lisy posunul o téměř 30 metrů. Opěry a pilíře mostu jsou železobetonové. Délka samotného přemostění přesáhne 140 metrů.

„Nový ocelový most kompletujeme na pravém břehu a nyní vysouváme více než 110 metrů dlouhou konstrukci do poloviny šířky řeky. Tím si uvolníme místo pro montáž zbývajícího dílu a v srpnu celý most posuneme do definitivní polohy,“ říká projektový manažer Skanska Jan Mitlöhner.

Železniční trať Pardubice – Hradec Králové, spojující dvě krajská města s přibližně sto tisíci obyvateli, je dlouhodobě zatížena silnou dopravou. Proto bylo nezbytné její zdvoukolejnění. Dva roky od zahájení stavby jsou ve stanici Pardubice-Rosice nad Labem již nová nástupiště a podchod. Rekonstrukcí prochází také zastávka Pardubice-Semtín a cestujícím už slouží nová zastávka Stéblová obec, která zkracuje docházkovou vzdálenost na vlak. Veškerá nástupiště jsou bezbariérově přístupná. Modernizovány jsou také všechny přejezdy. Rekonstrukce celého úseku umožní po zavedení ETCS dosažení traťové rychlosti až 160 km/h.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj a foto: Správa železnic

Leave a Reply

%d bloggers like this: