Ve Varšavě pokračuje modernizace klíčového železničního uzlu Varšava Zachodnia

Společnost Budimex pokračuje v rekonstrukci klíčového polského železničního uzlu stanice Varšava Zachodnia.

V rámci ní dochází k budování nových nástupišť, modernizaci nádražní haly či pokládání nových kolejí. Součástí investice je rovněž stavba jednopólového železničního viaduktu, který je svou konstrukcí v celém Polsku unikátní.

Stanice Varšava Zachodnia patří k nejrušnějším železničním uzlům v Polsku. Denně jí projede více než 1000 regionálních i mezinárodních vlaků a využije ji na 60 tisíc cestujících. Od roku 2020 prochází tato dopravní křižovatka rozsáhlou rekonstrukcí, kterou má na starost stavební skupina Budimex. Celková hodnota zakázky dosahuje 1,9 miliardy zlotých – v přepočtu téměř 10 miliard českých korun – což z ní činí jednu z největších novodobých investic v rámci polské železniční infrastruktury.

V rámci stavebních prací se budují nová krytá nástupiště, modernizuje se stávající drážní hala, instalují se nové koleje, výhybky či trolejové vedení. Opravou prochází rovněž tunel pro pěší a staví se prostory pro eskalátory umožňující přístup k jednotlivým nástupním platformám.

Součástí celé miliardové investice je však i stavba jednopólového železničního viaduktu o váze 1700 tun, což odpovídá hmotnosti nákladního vlaku s 25 vagóny plně naloženými uhlím.

„Práce na rekonstrukci nádraží Varšava Zachodnia započaly v roce 2020. Nyní je projekt hotový ze 70 procent. Aktuálně každý den pracuje na 3,5 kilometru dlouhém staveništi zhruba 550 pracovníků a asi 130 stavebních zařízení. Hotovo bude příští rok,“ popisuje Michał Wrzosek, tiskový mluvčí stavební společnosti Budimex.

Zdroj a foto: Martin Foral / LESENSKY.CZ

Leave a Reply

%d bloggers like this: