OBRAZEM: Trať z Tábora do Bechyně oslavila 120 let, vyjela i legendární lokomotiva Elinka

Nejstarší elektrifikovaná trať mezi Táborem a Bechyní oslavila 120 let od uvedení do provozu. Hlavní oslavy proběhly v sobotu 24. června. Na trať vyjela i legendární elektrická lokomotiva Elinka.

Dvacet čtyři kilometrů dlouhá trať mezi Táborem a Bechyní patří k jihočeským unikátům. V provozu je od 21. června roku 1903 a stala se tak první železnicí u nás, na které jezdily vlaky poháněné elektřinou.

Program odstartoval v 9:00. v Táboře, kde na příchozí čekal obřad požehnání Elinky a doprovodný program. Než historický vlak dorazil do konečné stanice, zastavil na slavném mostě „Bechyňská duha“, kde jej přivítal starosta města. Na konci trasy v Bechyni na cestující čekalo vystoupení mažoretek a dixielandové kapely.

Největšího zájmu návštěvníků se těšil historický elektrický motorový vůz M400 Elinka ze sbírek Národního technického muzea, který byl vyroben v roce 1903 vagonkou Rinhghoffer v Praze na Smíchově a firmou českého elektrotechnického vynálezce Františka Křižíka. Z technického hlediska by se dal tento vůz přirovnat k malému zázraku. Vozová skříň byla vyrobena ze dřeva a byla potažená ocelovým plechem. Vůz měl osvětlení, vytápění, přenosný telefon a na střeše bleskosvod.

Legendární elektrická lokomotiva Elinka v Bechyni

Při historických jízdách mezi Táborem a Bechyní nechyběla ani elektrická lokomotiva bývalé řady E 422.0 (dnes řada 100) pojmenovaná Bobinka. Jméno vzniklo podle označení pojezdu lokomotivy Bo´Bo´ a jeho zdrobněním, aby se odlišila od rychlejších, silnějších a větších lokomotiv stejného uspořádání náprav s přezdívkou „Bobina“, které jezdily na hlavních tratích.

Elektrická lokomotiva Bobinka v Táboře

Trať Bechyňka:

Tato trať se pyšní významným prvenstvím: Na žádné jiné veřejné trati na našem území nebyl elektrifikovaný provoz zahájen dříve. Hlavní zásluhu na vybudování trati má vizionář a vynálezce František Křižík.

Družstvo bechyňské dráhy se už koncem 19. století několik let marně domáhalo železničního spojení z Bechyně do Tábora. Ale teprve počátkem roku 1896 se sněm Království českého usnesl, že převezme záruku za stavbu této dráhy, která byla původně projektována pro parní provoz. První zkušební jízda byla vykonána po pouhém roce stavby 1. června 1903 a slavnostní jízda, která zahájila provoz na trati, proběhla 21. června 1903.

Provoz byl zajišťován zpočátku dvěma elektrickými motorovými vozy, ke kterým v roce 1905 přibyl třetí a v roce 1908 čtvrtý. Tyto vozy byly později označeny jako EM 400 (001 a 002) a byly shodné konstrukce. Třetí a čtvrtý vůz (003 a 004) byly konstrukčně odlišné od předchozích dvou. Dodnes provozuschopný vůz s označením M 400.001 je od roku 1974 součástí sbírky Národního technického muzea.

Během prázdninových měsíců se může veřejnost těšit i na další tradiční nostalgické jízdy s Elinkou a Bobinkou.

Martin Dufek a Pavel Šejna / Dopraváček.eu, zdroj: České dráhy

Leave a Reply

%d bloggers like this: