V Ostravě byla podepsána nová kolektivní smlouva. Průměrná mzda přesáhne 40 tisíc korun

Vedení Dopravního podniku Ostrava (DPO) a zástupci odborových organizací uzavřeli novou čtyřletou kolektivní smlouvu.

Bude platit od roku 2024 do roku 2027 a deklaruje navýšení mezd a zaměstnaneckých sociálních nákladů v rozpočtu v roce 2024 o 153 milionů korun. Průměrná mzda přesáhne 40 tisíc korun. Zaměstnanci DPO budou historicky poprvé zainteresováni na tržbách z jízdného.

V každém následujícím roce (od 2025 do 2027) je pro zaměstnance dohodnuto další navýšení o 50 milionů korun a 20 procent z meziročního navýšení tržeb z jízdného.

Zaměstnavatel garantuje například pro řidiče každé dva roky vyšší osobní ohodnocení. Vyšší mzdy mohou dosáhnout zaměstnanci i s ohledem na kvalifikaci. Například řidiči s oprávněním pro tramvaj, autobus i trolejbus si mohou vydělat o 18 procent více, než řidiči s oprávněním pro jeden typ vozidla.

Po pěti letech praxe a dosažení věku 50 let, získají zaměstnanci každých pět let odměnu za věrnost 20 tisíc korun až do skončení pracovního poměru.

„Mám radost, že vyjednávání dopadlo úspěšně. Intenzivní debaty probíhaly do podpisu smlouvy celkem 139 dní. Ve výsledku se podařilo do nové Kolektivní smlouvy zakomponovat i prvky nové personální strategie DPO 2024-2034. Ta nese název DPO přístav Jistoty. Při odměňování zaměstnanců budeme zohledňovat kvalifikaci, zásluhovost a věrnost,“ říká generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: DPO

Leave a Reply

%d bloggers like this: