V Ostravě byla zprovozněna dobíjecí stanice pro 18 elektrobusů

Ostravský dopravní podnik zprovoznil dobíjecí stanici pro 18 elektrobusů v areálu na Vítkovické ulici.

Zároveň zde byla vybudovaná i nová výpravna a nové zázemí pro řidiče, kteří zde nově od 1. července 2023 vozy odstavují. Celková délka přístřešku je 111 metrů s šířkou 5,75 metrů. Součástí stanice je přístřešek s rozvodnou skříní pro nabíječky, které slouží k nočnímu balancování baterií elektrobusů. Celá stavba vyšla na 36 milionů korun.

Domovskou stanici pro část elektrobusů už má DPO vybudovanou v areálu Hranečník, kde je vedle přestupního terminálu umístěno i nabíjecí rameno pro rychlé dobíjení vozů. Ostrava má celkem tři rychlonabíjecí uzly, vedle Hranečníku i ve Svinově a nejnověji na ul. Valchařská, kde jsou od března 2023 v provozu tři nabíjecí ramena. Rychlonabíječky jsou rozmístěné strategicky tak, aby provoz elektrobusů navazoval na tramvajovou síť.

„Ekologie je jedním ze strategických pilířů DPO. Pod názvem Bez dieselu jsme ho proto už před několika lety ukotvili v naší strategii. Zplodiny z vozidel městské hromadné dopravy dýchají i ti, kteří s ní nejezdí, a naše chování má dopad na celé město. Disponujeme dnes třiceti pěti dieselovými autobusy, které slouží pouze jako záloha. Na vhodných linkách jezdí elektrobusy, ostatní pro nás zajišťují CNG autobusy,“ říká generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys a dodává: „Podle zákona musíme mít do konce roku 2025 alespoň 41 % nízkoemisních autobusů a trolejbusů, do konce roku 2030 pak požaduje zákon 60 %, přičemž polovina musí být bezemisní vozidla. Aktuálně evidujeme 66 trolejbusů a 294 autobusů, z nichž je 63 % nízkoemisních a 27 % bezemisních vozů.“

Výstavbu domovské stanice pro elektrobusy na ul. Vítkovická technicky zajišťovalo sdružení Společnost Elektromobilita Vítkovická MSEM-ELMOZ, nabíječky dodala v rámci dodávky elektrobusů společnost Solaris, prostřednictvím subdodávky společnosti Siemens.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj a úvodní foto: DPO

Leave a Reply

%d bloggers like this: