Vedení metropole představilo klíčové projekty v oblasti rozvoje nových tramvajových tratí

Náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib a náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček prezentovali projekty výstavby dalších nových tramvajových tratí.

Oba náměstci představili klíčové projekty v oblasti rozvoje nových tramvajových tratí, na které se aktuálně soustředí největší pozornost. Prioritou je tramvajový okruh, který Prahu propojí po jejím obvodu. Pokračovat bude výstavba a projektová příprava dalších úseků tramvajových tratí, jež v budoucnu zajistí obsluhu rozvíjejících se okrajových částí metropole. Další prioritou je posilování kapacity a spolehlivosti tramvajové sítě v nejpřetíženější části – v samém centru města.

V přípravě je výstavba tramvajové tratě Holyně – Slivenec, staví se nový úsek Divoká Šárka – Dědinská, tramvajová trať povede také přes Dvorecký most. Stavba trati na Václavském náměstí je již před výběrem zhotovitele. Ve fázi projektové dokumentace pro stavební povolení je tramvajová trať Muzeum, která propojí Václavské náměstí se stávajícími kolejemi na Vinohradské třídě. Nyní se také zpracovává dokumentace pro územní řízení pro revoluční tramvajovou trať Vozovna Kobylisy – Zdiby, která jako první překročí hranici Prahy se Středočeským krajem. V různé fázi dokumentace jsou rovněž projekty tramvajových tratí Počernická, Libuš – Nové Dvory, Malovanka – Strahov, Kobylisy – Bohnice (na jejímž konci je plánován přestup na lanovku do Podbaby, Olšanská – Habrová a prodloužení prvního úseku na Pankrác. V plánu je také tramvajový podjezd Bubny, který umožní řešení tramvajové trati v okolí budoucí Vltavské filharmonie.

Připravená odbočka na Dvorecký most

Schválené k přípravě jsou následující tramvajové projekty: trať vedoucí přímo před budovu Hlavního nádraží a tramvajové tratě Ďáblice – Čakovice, Podbaba – Suchdol, Komořany, Motol – Vypich. Klíčový je především projekt tramvajového okruhu. Ten propojí stávající tratě, které nesměřují do centra města, aby byly propojeny již existující čtvrtě, mezi nimiž veřejná doprava není konkurenceschopná. Podpoří to také záměr budování tzv. 15minutového města a uleví automobilové dopravě v okrajových částech Prahy.

„Tramvaje mají městotvorný vliv a jejich rozvoj v Praze vnímám jako zásadní z hlediska zlepšování dopravní dostupnosti nových čtvrtí. V minulém volebním období jsme započali důležité projektové práce a první výsledky v podobě stavebních prací a zprovozněných úseků již vidíme. Ale nepolevujeme a s kolegou Zdeňkem Hřibem chceme do velkých rozvojových čtvrtí, jako jsou například Nové Dvory nebo Nákladové nádraží Žižkov, přivádět tramvajové tratě, protože jde o rychlou, udržitelnou a komfortní alternativu k ostatním způsobům dopravy,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora pro územní rozvoj.

OBRAZEM: Stavba nové tramvajové tratě Divoká Šárka – Dědinská
Nová tramvajová trať z Modřan do Libuše

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: MHMP

Leave a Reply

%d bloggers like this: