Bratislava převzala od Škody první nové tramvaje a trolejbus

Dopravní podnik Bratislava převzal od skupiny Škoda Group první nové tramvaje Škoda ForCity Plus a kloubový trolejbus Škoda 27 Tr s karoserií Solaris se speciální letištní výbavou.

Zakázku na třicet jednosměrných a deset obousměrných tramvají pro slovenské hlavní město získala Škoda Group v závěru roku 2021. Tramvaje v upravené verzi o délce více než 32 metrů uvezou až 240 cestujících, jsou vybaveny kamerovým i nejmodernějším informačním a odbavovacím systémem. Karoserie tramvají je pevnější, změnou prošla i přední a zadní maska vozidla a světla byla nahrazena za LED technologii.

Škoda dodá do Bratislavy i 23 bateriových 18metrových trolejbusů. Díky jízdě i mimo trakční vedení plánuje DPB nasazení na lince číslo 61 spojující Hlavní nádraží a letiště.

Nové tramvaje i trolejbusy nyní čeká v Bratislavě proces homologace, během kterého budou ověřovány technické a jízdní vlastnosti nejprve bez cestujících. První nová tramvaj by mohla být podle podniku nasazena do provozu s cestujícími v polovině září, trolejbusy na přelomu října a listopadu letošního roku.

Celkem Bratislava pořídí 50 bateriových trolejbusů všech délkových kategorií, 11 dvanáctimetrových, 23 osmnáctimetrových a 16 tříčlánkových.

„Tento rok potvrdzujeme našu pozíciu inovačného lídra v oblasti verejnej dopravy na Slovensku. Tridsať nových električiek pre cestujúcich MHD v Bratislave prináša skokovité zlepšenie komfortu aj vďaka ich bezbariérovosti a výkonnej klimatizácii. Nové hybridné trolejbusy nám zase dávajú možnosť zmeniť niektoré doterajšie autobusové linky na ekologickejšie trolejbusové. Zároveň, vďaka duálnemu pohonu umožňujúcemu časť jazdy aj mimo trolejbusovej siete, získavame slobodu pri plánovaní dopravy alebo mimoriadnych udalostiach,“ uvádí Martin Rybanský, předseda představenstva DPB.  

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj a foto: DPB

Leave a Reply

%d bloggers like this: