Tříčlánkový trolejbus vyjel do plzeňských ulic na první zkušební jízdu

Škoda Group zahájila včera večer zkušební jízdy tříčlánkového trolejbusu pro Dopravní podnik hl. m. Prahy.

Nejdelší trolejbus v České republice tak vykonal svou první zkušební jízdu v ulicích Plzně. I v následujících dnech se trolejbus Škoda Solaris 24m bude na zkušebních jízdách v Plzni objevovat ve večerních hodinách. Po úspěšném testování pak zamíří do Prahy.

Vítězem zakázky na nákup 20 nových tříčlánkových bateriových trolejbusů se stalo česko-polsko-španělské sdružení společností Škoda Electric (ze skupiny Škoda Group), Solaris Bus & Coach a Solaris Czech.

Praha bude prvním provozovatelem velkokapacitních tříčlánkových bateriových trolejbusů Škoda-Solaris 24m a vůbec tříčlánkových vozidel v České republice. Nové trolejbusy jsou určeny pro budoucí linku číslo 59, která nahradí stávající autobusovou linku číslo 119 spojující terminál Nádraží Veleslavín s letištěm v Ruzyni.

Výrobcem podvozku a kompletní karoserie je polsko-španělská společnost Solaris Bus & Coach, trakční elektrovýzbroj včetně elektromotorů pochází z dílen společnosti Škoda Electric ze skupiny Škoda Group.

Škoda-Solaris 24m je městský, plně nízkopodlažní tříčlánkový bateriový trolejbus s pěti dvoukřídlými dveřmi, celovozovou klimatizací a přepravní kapacitou 179 cestujících. Vozidlo je čtyřnápravové s pohonem druhé a třetí nápravy. Veškerá plocha trolejbusu určená pro stojící cestující je 100% nízkopodlažní, průchozí prostory uvnitř trolejbusu jsou bez schodů. Podesty a stupně pod sedadly jsou ve vozidle kvůli zajištění maximální bezbariérovosti co nejvíce omezeny. Vozidlo disponuje celkem 52 sedadly. Osvětlení prostoru pro cestující i vnější osvětlení vozidla využívá technologii LED. V prostoru druhých dveří je vytvořen prostor pro přepravu dvou kočárků, nebo dvou invalidních vozíků či jednoho kočárku a jednoho invalidního vozíku. Tyto prostory jsou standardně vybaveny zařízením pro fixaci a uchycení invalidního vozíku, sklopnou opěrkou a zádovou opěrnou deskou.

Připomeňme, že první karoserie trolejbusu Škoda Solaris 24m byla do plzeňského závodu Škody přivezena ve středu 26. dubna 2023.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, foto: Škoda Group

Leave a Reply

%d bloggers like this: