Startuje projekt Železnice bez plastů, na pražském hlavním nádraží je první automat na filtrovanou vodu

S aplikací si mohou cestující natočit 0,5 litru vody denně zdarma.

Správa železnic a společnost Lokni dnes na pražském hlavním nádraží spustila provoz prvního automatu na kvalitní filtrovanou vodu do vlastní lahve. Celkem bude v republice zprovozněno 12 filtračních stanic, které bude Správa železnic společně se společností Lokni instalovat na nádražích v  České republice v rámci projektu Železnice bez plastů.

V nejbližších týdnech tak naváže spuštění automatů ve stanicích Kolín, Praha-Smíchov, Hradec Králové hl. n., Náchod, Děčín hl. n., Plzeň hl. n., České Budějovice a Břeclav. V druhé fázi projektu pak budou filtrační stanice instalované ve vybraných klíčových lokalitách na Moravě.

Správa železnic si od tohoto projektu slibuje méně plastových lahví nejenom na nádražích, ale i ve vlacích. Cestující mohou automat využít s aplikací pomocí QR kódu k čepování 0,5 litru vody perlivé nebo neperlivé denně. Ti kteří nemají možnost si kód uložit v telefonu si ho mohou vytisknout a následně u automatu přiložit. Zpětnou vazbu ohledně poruchy nebo nečistoty je možné provozovateli odeslat pomocí aplikace.

Zneužití čerpání vody je podle Martina Václavíka, zakladatele startupu Lokni, ošetřeno pomocí aplikace, kdy při větším množstvím odběru vody již musí zájemce zaplatit. Platba je možná pouze kartou.

Ceník při platbě kartou:

„Projekt Železnice bez plastů a s ním spojené automaty na filtrovanou vodu jsou jedním z mnoha kroků, které podnikáme pro zlepšení služeb a komfortu našich cestujících, a především pak v rámci naší dlouhodobé strategie udržitelnosti,” říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Lokni již tento projekt realizovala na vysokých školách, kde sklízí velký úspěch. Celkem ho během 3 let využilo na 75 000 studentů

„Budujeme síť filtračních stanic, kde si lidé mohou s důvěrou natočit špičkovou vodu do vlastní lahve namísto nákupu vody v PET. Balená voda zbytečně zatěžuje životní prostředí,” uvádí k instalaci první filtrační stanice Martin Václavík, zakladatel startupu Lokni, a dodává: „V Česku máme kvalitní vodu z vodovodu, ale ve starých nebo rozsáhlých objektech, jako jsou školy či nádraží, se její senzorické vlastnosti mohou vlivem materiálu potrubí či stagnace zhoršovat. Lidé pak často preferují předraženou balenou vodu. Věříme, že důvěryhodný alternativní zdroj perlivé i neperlivé vody do vlastní lahve může výrazně přispět ke snížení množství zbytečného odpadu.“

Výběrové řízení Správy železnic pro projekt Železnice bez plastu vyhrála společnost Bezpetek, která podala nabídku ve spolupráci se startupem Lokni. Ten řešení kompletně naprojektoval a bude zajišťovat i veškerou instalaci, správu, servis a integraci mobilní aplikace. Správa železnic zajišťuje stavební přípravy pro připojení automatů a energie. Společnost Bezpetek platí Správě železnic měsíční koncesní poplatky a pokrývá také veškeré náklady spojené se servisem stanic a výměnou filtrů.

Leave a Reply

%d bloggers like this: