Foto: DPMB

Brněnská loď Dallas se po rekonstrukci přejmenuje na Moskva

Dopravní podnik města Brna v současnosti rekonstruuje loď Dallas, která opět vypluje v létě příštího roku. Vedení DPMB rozhodlo, že se lodi vrátí původní jméno Moskva. Celkové náklady na opravy technické kulturní památky přesahují 15 miliónů korun, necelou třetinu pokryje dotace. Loď Dallas opustila břeh brněnské přehrady na konci února, po sedmi měsících se práce na nejnáročnější etapě oprav chýlí ke konci. Plavidlo se po rekonstrukci zařadí mezi ostatních šest lodí Dopravního podniku města Brna.

Loď postavili zaměstnanci dopravního podniku svépomocí v roce 1955 a dostala jméno Moskva. Pro špatný technický stav byla z provozu odstavena od roku 2011. V původní podobě vážila 35 tun a pojmula 280 cestujících.

„Příprava rekonstrukce nebyla snadná, proto jsem rád, že všechny práce nyní běží dle harmonogramu a loď Dallas se v příštím roce vrátí tam, kam patří – na Brněnskou přehradu,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. Podnik tento přírůstek kvituje i z provozních důvodů. „Dallas bude i vítanou posilou stávajících plavidel, která jsou běžným provozem i komerčními plavbami zcela vytížená. Jen letos máme objednáno 209 soukromých plaveb, toto číslo se každoročně zvyšuje,“ dodal Havránek.

Přípravy Dallasu na příští lodní sezónu se však netýkají jen samotné opravy lodi. V brněnském areálu lodní dopravy se už nyní připravuje projekt na rozšíření plovoucího mola pro noční stání lodí. To současné má totiž kapacitu šest lodí – a Dallas bude sedmý. „Momentálně chystáme projektovou dokumentaci a v listopadu zahájíme výběrové řízení na zhotovitele stavebních prací v přístavišti,“ uvedl Havránek. „Stále také počítáme s tím, že na poslední práce se loď Dallas vrátí k nám a provedou ji naši zaměstnanci, aby příběh lodi, kterou vybudovali lidé z DPMB, pokračoval,“ doplnil. Vedení Dopravního podniku se zároveň usneslo, že se plavidlu vrátí jeho původní jméno Moskva, které neslo do roku 1992, kdy bylo přejmenováno po partnerském městě Brna.

Dopraváček, zdroj: DPMB

Leave a Reply

%d bloggers like this: