Solaris dodá Arrivě v Nizozemsku deset vodíkových autobusů

Polský výrobce podepsal s nizozemským dopravcem Arriva Nizozemsko smlouvu na deset vodíkových autobusů Solaris Urbino 12 hydrogen. V souladu se smlouvou budou 12metrové vodíkové autobusy dodány do provincie Gelderland v průběhu tohoto roku. Společnost Arriva je začne provozovat od prosince 2021 v oblasti Achterhoek a ve městech Zutphen a Apeldoorn.

Autobusy na vodík jsou pro společnost Arriva Nizozemsko novinkou. Díky svému závazku v regionální dopravě najede Arriva s nově zakoupenými autobusy v provincii Gelderland okolo 100 000 kilometrů ročně. Dopravce se za podpory provincie rovněž zavázal do prosince 2021 začít stavět čerpací stanice na vodík.

Tiché a zcela bezemisní vodíkové autobusy Solaris jsou technologicky vysoce vyspělá vozidla. Jsou poháněny energií produkovanou v palivových článcích a jedinými vedlejšími produkty chemické reakce, která tam probíhá, jsou teplo a pára. Elektrická energie generovaná v procesu zpětné elektrolýzy se přenáší přímo na hnací ústrojí. Navíc bude každý autobus vybaven dalším zásobníkem elektrické energie, tj. baterií Solaris High Power. Vodík potřebný k pohonu vodíkového autobusu Urbino 12 bude uložen v plynné formě v nádržích o celkovém objemu 1560 litrů namontovaných na střeše vozidla.

Každý objednaný autobus pojme až 85 cestujících, z toho 37 sedících osob. Vozidlo bude mít rozložení dveří 1-2-0. Dále bude vybaveno celovozovou klimatizací, kamerami i moderním informačním systém pro cestující. K dispozici budou i USB porty pro možnost dobíjení drobné elektroniky.

Řidiči budou navíc těžit z řady automatických asistenčních systémů, které jim usnadní práci a zvýší bezpečnost silničního provozu. Mezi ně patří mimo jiné systém MirrorEye, který nahrazuje boční zrcátka kamerami, dále systém Mobileye Shield plus – inteligentní kamery monitorujících blízké okolí vozidla, čímž se minimalizuje riziko kolize s chodci nebo cyklisty. Řidiči budou na potenciální nebezpečí upozorněni zvukovými a vizuálními signály.

Dopraváček / Martin Dufek, zdroj a foto: Solaris Bus & Coach

Leave a Reply

%d