Ozubnicová dráha láká k návštěvě

Velmi zajímavým místem naší železniční sítě a tipem na výlet je jediná ozubnicová železnice v České republice  z Tanvaldu do Kořenova.

Trať byla uvedena do provozu před 119 lety, první parní vlak do Kořenova přijel 30.6.1902. V roce 1992 byla dráha prohlášena kulturní památkou.

Pravidelný provoz v současnosti zajišťují České dráhy motorovými vozy ř. 840, které zdolají stoupání až 57 promile z Tanvaldu do Kořenova  za 15 minut s pěti zastávkami. Hodinový takt osobních vlaků je ve špičkách pracovního dne doplněn o vlaky do Desné.

Ve stanici Kořenov v se v krásném prostředí Jizerských hor starají nadšenci ze Železniční společnosti Tanvald, o.p.s. o opravenou výtopnu ukrývající mimo jiné provozní „Rakušanky“ (lokomotivy T426.001 a T426.003), „Singrovku“ (motorový vůz M240.056) i unikátní soupravu Rowanzug jezdící do roku 2008 na Jungfraubahn.

Nově rekonstruovaná kamenná výtopna a muzeum jsou o letních víkendech otevřeny pro všechny, kteří si udělají výlet do Jizerských hor a uniknou parným dnům v nížině. 

V sobotu 26.června proběhne v okolí Kořenova akce Parní sobota na Zubačče.

Foto: Pavel Šturm, sbírka: Železniční společnost Tanvald o.p.s.
Foto: Pavel Šturm, sbírka: Železniční společnost Tanvald o.p.s.
Foto: Pavel Šturm, sbírka: Železniční společnost Tanvald o.p.s.

Dopraváček / foto: Pavel Šturm, sbírka: Železniční společnost Tanvald o.p.s.

Leave a Reply

%d bloggers like this: