Ve Velimi byla představena první nová souprava typu push-pull pro Moravskoslezský kraj

Vedení Českých drah a zástupci Moravskoslezského kraje si 24. června ve Zkušebním centru VUZ ve Velimi prohlédli první novou soupravu typu push-pull. Flotilu ČD rozšíří celkem pět těchto nových vlaků, určeny jsou k provozu v Moravskoslezském kraji. Součástí prezentace byla i předváděcí jízda po zkušebním okruhu. Nové vlaky představili zástupci konsorcia společností Škoda Transportation a Škoda Vagonka, které soupravy vyrábí.

Vlaky nabídnou cestujícím klimatizovaný interiér, bezbariérový nástup i sociální zařízení, Wi-Fi, elektrické zásuvky pro dobíjení drobné elektroniky, místa pro dětské kočárky a sklopný přebalovací pult pro cestující s kojenci, velký počet míst pro jízdní kola a speciální držáky na lyže, moderní audiovizuální informační systém s využitím LCD monitorů a vlakového rozhlasu či prodejní terminály jízdenek ODIS. Součástí výbavy budou i elektronicky ovládané dveře s tlačítkem a bezpečnostním systémem, který zaručí jejich blokování proti otevření již před rozjezdem vlaku.

Nové vlaky budou vybaveny i palubní částí evropského vlakového zabezpečovače ETCS a mají i elektronicky ovládané dveře s tlačítkem a bezpečnostním systémem, který zaručí jejich blokování proti otevření již před rozjezdem vlaku.

Společnost CZ LOKO současně provádí úpravy lokomotiv řady 750.7, ty budou uzpůsobeny k provozu s novými push-pull vlaky. Úpravy se týkají modifikace protokolu WTB (Wire Train Bus) pro spojení lokomotivy s řídicím vozem.

Jde o první vlaky tohoto typu na území České republiky, které budou v základní sestavě složené z jednoho řídicího a dvou vložených vozů. V provozu je doplní upravené lokomotivy řady 750 z flotily ČD. V tomto složení mohou vlaky push-pull s celkovou kapacitou až 356 míst k sezení v cílové stanici rychle změnit směr jízdy bez dlouhého přesunu lokomotivy. To přispěje ke zrychlení dopravy a zkrácení jízdních dob,“ říká člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod Jiří Ješeta.

„První nový patrový vlak chceme nasadit do zkušebního provozu ještě v druhé polovině letošního roku. Následně bude spuštěn běžný provoz celkem pěti souprav na trati z Ostravy do Frenštátu pod Radhoštěm. Soupravy nabídnou cestujícím komfortní interiér, bezbariérový přístup a moderní prvky výbavy. Současně v nich bude dostatek místa pro dětské kočárky a velký počet míst pro jízdní kola i speciální držáky na lyže,“ doplnila ředitelka Regionálního obchodního centra ČD v Ostravě Kateřina Divišová.

Nová generace dvoupatrových souprav, které jsme představili, plně odpovídá standardům v západní Evropě. Cestující budou jezdit v moderních pohodlných vozech, které mají ve standardní výbavě klimatizaci i zásuvky pro nabíjení drobné elektroniky. Ocení jistě i nová okna, která jsou vyrobena tak, aby lépe propouštěla mobilní signál. Již při navrhování souprav jsme mysleli i na cestující s aktivním životním stylem a v soupravě je tak dostatek prostoru pro jízdní kola a lyže,“ popisuje Petr Brzezina, Prezident a předseda představenstva ve skupině Škoda Transportation.

Kontrakt na pořízení nových vlaků v hodnotě asi 1 miliardy korun uzavřely ČD v březnu 2019.

Zdroj: České dráhy, foto: Škoda Transportation

Leave a Reply

%d bloggers like this: