V Praze vyjel Očkovací autobus, nabízí očkování bez nutnosti předchozí registrace

V sobotu 31. července poprvé vyjel Očkovací autobus hlavního města a pražského dopravního podniku, který postupně objede hojně navštěvovaná místa po městě. Na nich se budou moci lidé včetně dětí od 12 let nechat jednoduše zaregistrovat a okamžitě podstoupit i očkování. Pojízdné očkovací centrum pojme až 300 klientů denně.

Kampaňové autobusy už jsou out, v Praze teď vypravujeme autobus očkovací. Ten je v současné době daleko důležitější. Lidem, kteří z různých důvodů zatím naočkovaní nejsou, nabídneme možnost vakcinace přímo na palubě nebo výběr pozdějšího termínu v kamenném očkovacím místě. Důležitou součástí naší roadshow je ale i osvěta. Ukazuje se totiž, že některé skupiny lidí bohužel očkování stále nevěří a roli v tom hrají i šířící se dezinformace,“ říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Jednotlivé zastávky autobusu se budou nacházet na oblíbených místech mezi Pražany, případně tam, kde se budou aktuálně konat kulturní akce. Hned první víkend na přelomu července srpna zamíří pojízdné očkovací centrum do Zoo Praha v Troji a v polovině příštího týdne se bude nacházet na náplavce u Hořejšího nábřeží. Následovat budou další stanoviště na Olympijském festivalu ve Stromovce, v Botanické zahradě, na Výstavišti Praha nebo třeba na náplavce u Rašínova nábřeží. Aktuální trasa Očkovacího autobusu a další informace k projektu jsou k dispozici na webových stránkách ockovani.praha.eu/bez-registrace.

V Očkovacím autobuse se očkuje vakcínou Comirnaty (BionTech/Pfizer) a jednodávkovou vakcínou Janssen-Cilag (Johnson & Johnson), kterou však nelze kombinovat s jinými očkovacími látkami. Na druhou dávku vakcíny Comirnaty bude možné se dostavit opět do Očkovacího autobusu v místě jeho aktuálního stání, nebo se objednat do Metropolitního očkovacího centra, případně kamkoliv jinam.

Na většině stanovišť bude možné podat vakcínu i dětem ve věku 12 až 15 let. Bude se tak jednat o vůbec první místo bez registrace, kde se bude očkovat tato věková skupina. V těchto případech bude vždy přítomen pediatr. Očkovat se zde mohou také podle podmínek stanovených Ministerstvem zdravotnictví ČR cizinci a Praha usiluje i o to, aby stejnou příležitost měli také všichni samoplátci. Stejně tak mohou dorazit i zájemci o druhou dávku očkování, v takovém případě však musí dodržet minimální časový rozestup mezi dávkami vakcinace 21 dní.

Celou akci zastřešuje příspěvková organizace Metropolitní zdravotnický servis a v Očkovacím autobusu pracuje zdravotnický tým Metropolitního očkovacího centra ze společnosti MEDICON, a.s. Kromě toho Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy zapůjčila do vozidla automatizovaný externí defibrilátor (AED). Na provozu Očkovacího autobusu se podílí také Český červený kříž.

Samotné zapůjčení autobusu od Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) bylo bezplatné, jeho polep vyšel na 80 tisíc Kč bez DPH a dalších 80 tisíc Kč stálo vybavení.

Zdroj a foto: MHMP

Leave a Reply

%d bloggers like this: