Göteborg je jedním z měst, kde se můžete svést na “tramvajenku” větší lodí

Západošvédská metropole kraje Västra Götaland Göteborg u ústí řeky Göta (Göta älv) má asi 600 tisíc obyvatel, metropolitní oblast přes milion obyvatel.

Dopravu celého kraje organizuje koordinátor Västtrafik. Tarifní systém je zde velmi jednoduchý a přehledný. Celá oblast je rozdělena do 3 zón A, B, C. Zóna A je město Göteborg, B je bližší okolí a C zbytek regionu sahající až k norským hranicím na severu a na jihu do oblasti Halland, na východě k třetímu největšímu evropskému jezeru Vänern a šestému Vättern.

Integrovaná doprava zahrnuje kromě obvyklých vlaků, tramvají a autobusů i méně běžné trajekty. Některá sídla a oblasti jsou dostupné pouze lodí.

Lodní dopravu v Göteborgu a okolí je možné rozdělit na tři provozně samostatné oblasti: Södra Skärgården (jižní souostroví), které má terminál při jižním ústí řeky Göta v Saltholmen (solný přístav), kde je stejnojmenná konečná tramvaje, autobusu a záchytné parkoviště. Dále Skärgårds Norra (severní souostroví) s výchozím a přestupním bodem Lilla Varholmen. Třetí oblast je Älvtrafiken (městské linky). Oblasti Södra Skärgården a Älvtrafiken provozuje společnost Styrsöbolaget s flotilou 18 lodí.

Nástup do lodě Älv-Snabben 5 vypravené na linku 285 ve stanici Lilla Bommen. Älv-Snabben 5 byla postavena z důvodu úspory hmotnosti částečně z hliníku v roce 1995, je uzpůsobena i jako lehký ledoborec. Maximální kapacita je 448 osob, pohon dvěma motory Scania DI12s o celkovém výkonu 662 kW.
Otevřená horní paluba lodi Älv-Snabben 5.

Městské linky jsou číslovány 285 a 286

Linka 285 začíná v centru města v přístavu Lilla Bommen, asi 500 metrů od Goteborg Central a nejdůležitějšího uzlu MHD Brunnenpark, pokračuje směrem na západ přes Stenpiren přes Norra älvstranden do Klippan. Doba jízdy je 26 minut, mimo špičku má interval 30 minut, v zimě ve špičce jsou nasazovány 3 lodě, interval je 20 minut. Celkem má 6 přístavišť.

Linka 286 je krátký trajekt provozovaný v trase Lindholmspiren – Stenpiren obousměrnými loděmi přes řeku Göta s jízdní dobou 6 minut. Špička je v pracovní dny od 13:00 do 18:00 s intervalem 6 minut.

Nejnovějším přírůstkem do flotily je elektrická hybridní loď Elvy s bateriemi o kapacitě 1008 kWh. Bez nabíjení vydrží plout pod výkonem 4-6 hodin. Elvy byla pokřtěna 25.10.2019, V neděli 16.1.2022 vyplouvá ze Stenpiren vypravená na lince 286.
Sesterskou loď Älv-Snabben 4, vypravenou v neděli dopoledne 16.1.2022 na druhé pořadí linky 285 pohánějí motory Volvo Penta D12 o výkonu 662 kW.
Po vyplutí z Lilla Bommen nepřehlédnete plachetnici Viking, která je největší plachetnicí postavenou ve Skandinávii (postavena 1907, délka 118 m, výška 56 m, určená mj. pro dovoz obilí z Austrálie, nyní hotel). V pozadí zvedací Hisingsbron, jediný tramvajový most přes řeku Göta, postavený 2017-2021, otevřený v květnu 2021.
Přestupní terminál Stenpiren mezi loděmi, tramvajemi a autobusy.
Přestupní terminál Stenpiren mezi loděmi, tramvajemi a autobusy.
Obousměrné lodě Älveli a Älvfrida z roku 2015 čekají v neděli v přístavišti Lindholmspiren na nasazení na linku 286. Otočný pohon Rolls Royce Azimuth usnadňuje a urychluje manévrování při ostrých obratech.
Čtvrť Eriksberg byla přeměněna z průmyslového na kancelářské a obytné využití.
Bývalé doky Eriksberg.
Odstavený katamaran Stena Carisma, loď třídy HSS900 (vysokorychlostní loď pro 900 pasažérů) v minulosti využívaný na lince Frederikshavn–Gothenburg, maximální rychlost 70 km/h.
Loď Stena Germanica připlula po noční cestě z Kielu. Společnost Stena Lines. Jeden z největších operátorů trajektové dopravy zajišťuje trajektové spojení Kiel – Göteborg s loděmi Stena Scandinavica a Stena Germanica. Lodě mají délku 241 resp. 240 metrů.
Jižní břeh s lodí HSwMS Småland (J19), nyní plovoucí muzeum.

OR / Dopraváček.eu, prameny: lodní společnost Styrsöbolaget, koordinátor Västtrafik

Leave a Reply

%d bloggers like this: