Brněnský dopravní podnik bude měsíc testovat elektrobus SOR NS 12 electric

Dopravní podnik města Brna si od výrobce SOR Libchavy zapůjčil k otestování elektrobus SOR NS 12 electric. Nasadí jej primárně na linky 32, 37 a 67, dobíjet se a nocovat bude ve vozovně Komín. Poprvé vyjede dnes, 1. února. V létě se pak do Brna na měsíc znovu vrátí.

Testovaný vůz je elektrickou alternativou naftových autobusů SOR NS 12, kterých Dopravní podnik města Brna nakoupil v roce 2020 celkem 20 kusů a letos jich pořídí dalších 31. Zeleno-černý elektrobus bude nocovat ve vozovně Komín, která je nejlépe vybavena pro jeho dobíjení. Nejčastěji se s ním cestující setkají na linkách 32, 37 a 67, na kterých dopravní podnik prověří i jeho jízdní vlastnosti v kopcovitém terénu. Autobus se znovu na měsíc do Brna vrátí v létě.

„Situaci na trhu s elektrobusy dlouhodobě sledujeme. Bohužel dosavadní nabídka nesplňovala technické parametry, které pro městskou hromadnou dopravu vyžadujeme. Pro provoz našich linek bychom potřebovali vozy, které na jedno nabití ujedou 250 až 400 km. U elektrobusu SOR NS 12 výrobce udává 170 km, čili vozy s těmito parametry by bylo možné využívat na krátkých linkách, dělených službách nebo bychom museli zajistit jejich dobíjení na konečných stanicích,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Po měsíčním testování dopravce jeho provoz vyhodnotí. Pokud by se osvědčil, byly by vozy tohoto typu možnou alternativou do budoucna. „Současná situace na poli energií kvůli vysokým cenám rozvoji elektromobility příliš nepřeje. Chceme být připraveni a pokud by se objevila vhodná dotační příležitost, zvažovali bychom investici právě do elektrobusů. Stávající podmínky jsou pro nás z ekonomického hlediska bohužel nereálné,“ dodal Havránek.

Cena jednoho elektrobusu se pohybuje mezi 10 až 13 miliony korun, naftové autobusy vyjdou na polovinu. Dopravce musí navíc počítat s nákupem dobíjecích stanic, které se pohybují v milionech korun. Běžné dobíjení autobusu trvá 7 hodin, díky rychlodobíjecím stanicím je možné dobu zkrátit až na 1 hodinu.

Zdroj a foto: DPMB

Leave a Reply

%d bloggers like this: