Brněnský dopravní podnik využil opce a nakoupil dalších 31 autobusů SOR NS 12

První čtyři vozy dorazily do Brna dnes, zbývající výrobce SOR Libchavy dodá postupně do konce roku. Dvacítka jich po městě jezdí už od roku 2020.

Nízkopodlažní a klimatizované autobusy s futuristickým designem v provozu nahradí starší vozy, které bude podnik postupně vyřazovat. Dopravce nové autobusy nasadí zejména na linky 41, 43, 52, 54, 57, 67, 70 a 71.

„Využití rámcové smlouvy z roku 2020 je pro nás v současné době rostoucích cen velmi výhodné. Vozy nakoupíme za cenu, kterou jsme vysoutěžili před dvěma lety, tedy za 4,95 miliónu korun za kus,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. Celková částka za dodávku 31 vozů je necelých 154 miliónů korun.

Cestující při jízdě kromě klimatizace ocení celočalouněná sedadla, USB nabíječky nebo širokoúhlé LCD monitory. Autobusy jsou vybaveny systémem RIS 2 a vyhřívanými čelními skly. Vozy mají kapacitu 105 cestujících.

„Nákup naftových autobusů nám v komplikované ekonomické situaci způsobené vysokými cenami energií umožní větší variabilitu ve výpravě vozů. Ve chvíli, kdy řešíme extrémní zdražení plynu, můžeme dočasně omezit nasazování autobusů na CNG a vypravovat místo nich naftové,“ vysvětlil Havránek s tím, že nové autobusy splňují nepřísnější emisní limity Euro VI.

Dopravní podnik města Brna provozuje 330 autobusů. Po dodávce zbývajících vozů SOR bude 322 z nich nízkopodlažních, což je téměř 98 procent.

Zdroj a foto: DPMB

Leave a Reply

%d bloggers like this: