TRAMVAJOVÝ NEWSLETTER – červencový souhrn událostí u pražských tramvají

Přinášíme přehled pražského tramvajového dění za sedmý měsíc roku 2022.

CELOVOZOVÉ REKLAMY

První červencové pondělí nám přineslo hned tři nové celovozové reklamy. Motolský vůz Škoda 15T evidenčního čísla 9413 začal propagovat společnost Investown.cz.

Pankrácká tramvaj čísla 9227 zůstala věrná polepu na energetickou společnost PRE. Modrý polep se světlou a tmavou částí, který vůz obdržel koncem února tohoto roku, vystřídal temnější odstín modré s motivem blesků.

Nový polep na voze Škoda 15T ev.č. 9227
Původní polep na voze Škoda 15T ev.č. 9227

Třetí tramvají s novou celoplošnou reklamou stala pankrácká Škoda 15T čísla 9239, která vyměnila reklamní kabát na Dům zahraniční spolupráce za propagaci spotřebičů značky Bosch.

Nový reklamní polep na voze Škoda 15T ev.č. 9239
Původní reklamní polep na voze Škoda 15T ev.č. 9239

Dalšího reklamního polepu jsme se dočkali již ve středu 6. července. Motolský vůz Škoda 15T čísla 9371 přišel o svůj nepříliš povedený polep „Jedeme za kulturou“ a začal lákat návštěvníky do botanické zahrady v Praze. I tato reklama vzbudila na sociálních sítích kontroverze, a to kvůli rozsáhlému polepení oken. Po několika týdnech byl však polep upraven a nyní zabírá v oknech menší plochu.

První den v provozu s novou celovozovou reklamou, 6.7.2022
Po několika týdnech byl však polep upraven a nyní zabírá v oknech menší plochu, 31.7.2022

Původní nepříliš povedený polep „Jedeme za kulturou“

Vůz Škoda 15T evidenčního čísla 9314 přišel v polovině měsíce o celovozovou reklamu na pivo Bakalář z Pivovaru Rakovník a od pondělí 18. července nově propaguje kanceláře a coworkingové prostory „My hive“.

Nový reklamní polep kanceláře a coworkingové prostory „My hive“
Původní reklama na pivo Bakalář z Pivovaru Rakovník

Ukončena byla v sobotu 23. července také rozpustilá reklama chovatelských potřeb Pet Center. Vokovická tramvaj s evidenčním číslem 9306 hned poté obdržela nový modrozelený kabátek propagující umělecký projekt iMucha. Výstava v Obecním domě je, stejně jako celý projekt, založena na dílech mistra secese Alfonse Muchy a unikátní zážitek podtrhuje pomocí nejmodernějších technologií. Vůz 9306 s novým polepem prošel ještě přes hloubětínský soustruh na úpravu profilů kol a po seřízení a kalibraci pak novou reklamu představil v provozu netradičně až ve čtvrtek.

Nový modrozelený kabátek propagující umělecký projekt iMucha
Původní celovozová reklama Pet Center

Aktualizací prošla reklama na vokovickém voze čísla 9320, která nyní zve na letošní ročník této akce v lázeňském městě Poděbrady.

OPRAVY

Během července do pravidelného provozu zasáhly po velkých opravách a údržbách (nad 100 dní) tramvaje:

  • 8305 (po 115 dnech)
  • 9053 (po 203 dnech)
  • 9152 (po 319 dnech)
  • 9214 (po 221 dnech)

Pankrácký vůz Škoda 15T #9214 prošel údržbou stupně VKP-PÚ a v pátek 8. července opět vyjel do pravidelného provozu s cestujícími.

Ve středu 27. července vyjel další vůz KT8D5.RN2P v jednotném vizuálu PID. Tramvaj evidenčního čísla 9053 nyní patřící pod vozovnu Pankrác prošla v uplynulých měsících údržbou stupně PO, při které vozy dostávají kompletně nový lak. Další „kachnou“ s tímto barevným schématem bude 9077, která nastoupila údržbu stupně PO (periodická oprava) v červnu.

V sobotu 23. července uspořádal Dopravní podnik pro fanoušky fotojízdu muzejního exempláře číslo 4072. Elektrická posunovací lokomotiva byla vyrobena v roce 1952 v tehdejších Ústředních dílnách Rustonka a se svou o rok mladší sestrou 4071 sloužila pro posun železničních vagónů na kolejišti v areálu podniků v Rustonce. Vzhledem k výročí “narození” vozu uskutečnilo střešovické Muzeum MHD fotojízdu mezi Muzeem, Pražským hradem a obratištěm Špejchar.

V polovině měsíce vyjel naposledy do ulic pracovní vůz T3M evidenčního čísla 5572. Fanoušci ale smutnit nemusí, oblíbená „Mazačka“ totiž projde údržbou stupně VKP-PÚ a nejpozději na konci prázdnin se opět vrátí mazat a kropit pražské tramvajové tratě.

Ve středu 13. července byla slavnostně zahájena stavba nové tramvajové tratě Divoká Šárka – Dědinská. Zprovoznění se předpokládá v listopadu 2023. Více se dočtete v článku na tomto odkazu.

V tomto měsící DPP také vyhlásil veřejnou zakázku na zhotovitele stavby tramvajové tratě z Holyně do Slivence. K dokončení tramvajové tratě Sídliště Barrandov – Slivenec je potřebné dostavět druhou část, zhruba půl kilometru dlouhý úsek Holyně – Slivenec včetně smyčky o celkové délce cca 600 metrů. U obratiště má v budoucnu vzniknout také parkoviště P+R a obchodní centrum.

Poslední červencový den projel novou tramvajovou smyčku Depo Hostivař první tramvajový vůz. Jako na všech nových tratích jím byl měřicí vůz evidenčního čísla 5521 přezdívaný „Pomeranč“. Právě v těchto dnech probíhají dokončovací práce na nové podobě terminálu a již v sobotu 13. srpna 2022 začne nová tramvajová smyčka sloužit cestujícím.

NEHODY

K drobné nehodě motolského vozu Škoda 15T čísla 9356 a osobního automobilu došlo ve středu 13. července okolo poledne v Korunní ulici.

K nehodě pankráckého vozu Škoda 15T čísla 9204 s osobním automobilem došlo ve stejný den v půl čtvrté odpoledne u zastávky Podbaba. Tramvajové linky číslo 8 a 18 byly tak zhruba hodinu odkloněny do obratiště Červený Vrch.

Poškození pantografu u motolského vozu Škoda 15T čísla 9388 zastavilo ve středu 13. července odpoledne provoz tramvají na nábřeží Edvarda Beneše.

Poškození pantografu vozu Škoda 15T čísla 9388 (foto: Dominik Tramvajacek Horský)
Poškození pantografu vozu Škoda 15T čísla 9388 (foto: Dominik Tramvajacek Horský)
Poškození pantografu vozu Škoda 15T čísla 9388 (foto: Dominik Tramvajacek Horský)
Poškození pantografu vozu Škoda 15T čísla 9388
Poškození pantografu vozu Škoda 15T čísla 9388
Poškození pantografu vozu Škoda 15T čísla 9388

Další mimořádnou událost se nám podařilo zachytit ve čtvrtek 14. července na Bubenském nábřeží krátce před 14. hodinou. Při nehodě došlo k poškození pantografu vozu 9319, přibližně po půlhodině byl provoz tramvajových linek obnoven.

Závěrem opět tradiční statistiky vozů Škoda 15T. Počet tramvají, které server Mobilnitabla.cz nezaznamenal v provozu více než 10 dní činil ke konci července 2022 celkem 46 vozů. Oproti předchozím měsícům jde o výraznější nárůst. Je však třeba uvést, že díky nižšímu provozu některé vozy šetří najeté kilometry a další procházejí menšími údržbami v domovských depech, aby byly připraveny na plný provoz od září.

Mapu aktuální polohy pražských tramvají a další důležité informace ze světa pražských tramvají naleznete na serveru Mobilnitabla.cz .

Dopraváček a Mobilnitabla.cz

Leave a Reply

%d