Na tramvajové smyčce Dlabačov se otevřelo bistro Točna, posedět je možné i v odstavené tramvaji

Kromě nástupní a výstupní stanice speciální tramvajové linky číslo 42 funguje v tramvajové smyčce Dlabačov nově i bistro Točna a možnost posezení v odstavené tramvaji T3SUCS. Praha zde plánuje do budoucna také ranní jógu, divadlo pro děti nebo večerní komorní koncerty.

Na projektu oživení tramvajové smyčky se podílel Magistrát hl. m. Prahy, Dopravní podnik hl. m. Prahy, Technická správa komunikací i Kreativní Praha, která je zapsaným ústavem hlavního města pro strategické plánování v kulturních a kreativních odvětvích.

Tramvajové smyčky Dlabačov a Královka v blízkosti strahovského stadionu byly postaveny v roce 1948. Spolu s mostky, resp. nadchody, sloužily pro přesuny účastníků a návštěvníků všesokolských sletů, později spartakiád. Od konce 80. let minulého století však byly obě smyčky téměř nevyužívané a fyzicky chátraly. Myšlenka na jejich revitalizaci a nalezení nové funkce vzešla od náměstka pro dopravu Adama Scheinherra a radní městské části Praha 6 Evy Smutné.

„Na projektu se mi líbí, že spojuje oživování veřejného prostoru, záchranu unikátního schodiště s hřibovou konstrukcí i lásku k městské hromadné dopravě a historickým vozidlům. Díky tomu vzniklo nové místo pro trávení volného času s jedinečnou atmosférou. Během léta tu zastavuje historická linka 42 a návštěvníci se mohou těšit na historické vozy z dob Rakouska – Uherska, ale také na vozy T1, T2 i T3. Cestu si užijí fanoušci MHD i lidé, kteří chtějí poznat nejkrásnější pražská místa. Nově si mohou dát limonádu nebo pivo v odstaveném vozu T3 nebo na opraveném schodišti na Dlabačově,“ popisuje Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy.

Slavnostní otevření bistra Točna dne 19.8.2022

V otevřeném výběrové řízení zvítězila nabídka místních aktérů Ondřeje Kužílka a Jana Řídkého. Projekt s názvem bistro Točna transformuje prostor tramvajového obratiště na venkovní bistro s kulturním přesahem s cílem využít a zachovat autentický charakter místa. Autoři projektu podobu a využití architektonicky zajímavého objektu konzultovali také v rámci workshopu uspořádaném mezinárodní vysokou školou architektury ARCHIP.

Celému prostoru se snažíme vtisknout nový nádech, ale zachovat odkaz na původní význam místa. Důležitá je pro nás spolupráce s místními celky, lidmi a také širší diskuse s příslušnými orgány. I na nich bude záležet celá budoucnost tohoto místa. Aktuálně se soustředíme na kvalitní gastronomii a vlastní značku piva, ale do budoucna plánujeme více a více kulturních událostí. Soustředit se určitě budeme na další rozvoj a aktuálním stavem vůbec nekončíme,” připojuje se za autory a vítěze výběrového řízení Ondřej Kužílek.

Tramvajový vůz T3SUCS ve smyčce Dlabačov

Dlabačov bude nadále sloužit také tramvajím, zejména jako zastávky turistické tramvajové linky s číslem 42. Dopravní podnik objekt citlivě obnovil a kovové prvky nechal natřít původní červenou barvou, která ho historicky odlišuje od nedaleké „modré“ smyčky Královka.

Bistro Točna bude zatím fungovat sezónně, do budoucna se však uvažuje o celoročním využití. Bistro je zatím otevřeno vždy o víkendech v čase 10:00 – 21:00 hodin.

Interiér vozu T3SUCS ve smyčce Dlabačov

Zdroj: MHMP, foto: Pavel Šejna/ Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: