Na pražském hlavním nádraží mohou cestující vidět historickou drezínu z filmu Ostře sledované vlaky

Novým exponátem v multifunkční expozici na pražském hlavním nádraží se stala historická drezína Tatra, která si zahrála v oscarovém filmu Ostře sledované vlaky z roku 1966. Nahradila tak předchůdkyni stejné značky, která se prezentovala veřejnosti ve vstupní hale stanice od loňského května. Vlastníkem obou exponátů je Národní technické muzeum. Drezína bude současně připomínkou blížících se nedožitých 85. narozenin režiséra Jiřího Menzela.

Dnešního slavnostního aktu na pražském hlavním nádraží se mimo jiných zúčastnili ministr dopravy Martin Kupka, generální ředitelé Správy železnic a Národního technického muzea Jiří Svoboda a Karel Ksandr a také manželka režiséra filmu Ostře sledované vlaky a předsedkyně správní rady Nadačního fondu Jiřího Menzela Olga Menzelová.

„V souvislosti se železniční dopravou se zpravidla hovoří o investicích, které zlepšují parametry infrastruktury. Nesmíme ale zapomínat na její bohatou historii, na kterou můžeme být právem pyšní. A nově instalovaná drezína to beze zbytku plní. Současně nás vrací do slavného období československé kinematografie. Jsem přesvědčen, že stejně jako její předchůdkyně bude tahákem nejen pro cestující v tomto velmi frekventovaném uzlu,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.

Dnešní akcí navazuje Správa železnic vzájemnou spolupráci také s Nadačním fondem Jiřího Menzela. V příštím roce se díky ní uskuteční v chodbě před historickými sály Fantovy budovy hlavního nádraží výstava obrazových mobilních panelů na téma filmových aktivit tohoto uznávaného režiséra v oblasti železnice.

„Naše spolupráce s Národním technickým muzeem se datuje od roku 2020, kdy jsme podepsali memorandum o spolupráci. Na jeho základě předáváme této instituci vyřazenou techniku, která dokumentuje historii drážní infrastruktury na našem území. Jde o konkrétní příspěvek obou organizací k zachování kulturního dědictví na české železnici,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj a foto: Správa železnic

Leave a Reply

%d bloggers like this: