Rekonstrukce budovy na českobudějovickém nádraží finišuje, v březnu se otevře jižní věž s příjezdovou halou

Nádražní budova na českobudějovickém nádraží prochází od roku 2020 rozsáhlou rekonstrukcí.

V současné době finišuje druhá etapa stavby, jejímž výsledkem bude 1. března 2023 otevření dokončené jižní věže s příjezdovou halou. Ke zpřístupnění všech prostor pro veřejnost pak dojde v samotném závěru letošního roku.

Předmětem stavby je celková rekonstrukce památkově chráněného objektu nádraží včetně navazujících přízemních křídel pod 1. nástupištěm na severní a jižní straně budovy. Práce zahrnují rekonstrukci obvodového pláště, střechy, oken a dveří, interiérů a technického zázemí, dojde rovněž k oživení stávajících nevyužitých prostor.

V současné době končí rekonstrukce technických prostor v jižním přístavku a jižní věži. V této části budovy probíhají dokončovací práce v budoucí dopravní kanceláři a místnostech pro Správu železnic. Stejně tak finišují úpravy veřejných toalet, provizorních pokladen, zázemí dopravců a veřejných prostor, které se zprovozní 1. března.

V centrální části objektu skončila kompletní oprava fasády a sochařské výzdoby. Dokončují se práce na střeše objektu. Pod dohledem památkářů probíhá obnova štukové výzdoby, dále se provádí oprava vnitřních omítek haly a restaurování erbů a mozaik.

Od března bude následovat rekonstrukce severní věže a severního křídla budovy, a to včetně přípravy nových nájemních jednotek a také služebny Policie ČR.

Současně se zprovozněním příjezdové haly se od 1. března otevře pro veřejnost také část toalet, provizorní pokladny a prodejní kiosek. Celá budova začne sloužit cestujícím v samém závěru letošního roku.

Rekonstrukce nádražní budovy v Českých Budějovicích začala v polovině roku 2020. Předpokládané celkové investiční náklady akce dosahují 894 milionů korun. Zhotovitelem prací je společnost tvořená firmami Metrostav, EDIKT a AVERS.

Rekonstrukce nádražní budovy v Českých Budějovicích

Zdroj, Správa železnic, foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: