V údolí Tiché Orlice začala poslední fáze modernizace 1. koridoru

Správa železnic zahájila poslední fázi modernizace 1. koridoru mezi Ústím nad Orlicí a Brandýsem nad Orlicí.

V následujících čtyřech měsících proběhne kompletní rekonstrukce železničního spodku a svršku pomocí speciálního sanačního stroje. Využití nejmodernější technologie, rozdělení prací na etapy a zkrácení jednokolejného úseku minimalizuje dopad do železničního provozu.

Komplexní optimalizace téměř desetikilometrového úseku v údolí Tiché Orlice vstupuje do finále. Speciální technika provede sanaci železničního spodku a svršku obou kolejí mezi Brandýsem nad Orlicí a Ústím nad Orlicí. „Realizace je rozdělena na čtyři etapy. Zvolili jsme takové postupy a technologii, díky kterým jsme minimalizovali dopad do provozu vlaků. Pracovat se proto bude vždy na jedné ze dvou kolejí z dané stanice po výhybnu Bezpráví, která se nachází přibližně uprostřed mezistaničního úseku,“ vysvětluje generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Foto: Správa železnic

Pro maximální časovou úsporu nasadí zhotovitel speciální sanační stroj SWIETELSKY PM 1000 URM. Tato špičková technologie zásadně zkracuje výluky a tím šetří čas i peníze. Velkou výhodou stroje je optimalizované opětovné použití stávajícího materiálu. Správa železnic využila uvedený stroj loni při květnové rekonstrukci trati Lysá nad Labem – Čelákovice. Kompletní dokončení prací je naplánováno na 30. června, následující den se na 1. koridor vrátí odkloněné dálkové vlaky z Brna do Prahy přes Vysočinu.

V první den každé etapy probíhá příprava bez speciálního stroje, následujících sedm dní v měsíci pracuje sanační stroj, po zbylou dobu pak probíhají dokončovací práce.

Rozdělení prací v jednotlivých měsících:

 • Březen: Ústí nad Orlicí – Bezpráví, 1. kolej; 1. 3. proběhnou přípravné práce, 2 – 3. práce sanačního stroje, dokončovací práce do 30. 3.
  • Duben: Bezpráví – Brandýs nad Orlicí, 1. kolej; 31. 3. proběhnou přípravné práce, 1 – 7. 4. práce sanačního stroje, dokončovací práce do 30. 4.
   • Květen: Ústí nad Orlicí – Bezpráví, 2. kolej; 1. 5. proběhnou přípravné práce, 2 – 5. práce sanačního stroje, dokončovací práce do 30. 5.
   • Červen: Bezpráví – Brandýs nad Orlicí, 2. kolej; 31. 5. proběhnou přípravné práce, 1.– 7. 6. práce sanačního stroje, dokončovací práce do 30. 6.
   Foto: Správa železnic

   Zdroj a označené foto: Správa železnic

   Leave a Reply

   %d bloggers like this: