V Ústí nad Labem skončilo testování elektrobusu Scania Citywide, pokračovat bude v dalších městech

Elektrobus Scania v Ústí nad Labem ušetřil 2,7 tuny CO2.

Dopravní podnik města Ústí nad Labem ukončil testování čistě elektrického a kompletně nízkopodlažního autobusu Scania Citywide LF. Z tohoto testování dopravce získal zkušenosti s provozem jednoho z možných řešeních při přechodu na 100% bezemisní dopravu. Elektrická Scania je součástí nejnovější generace autobusů švédského výrobce a díky osmi bateriím s celkovou kapacitou 264 kWh nabízí dostatečný dojezd na jedno nabití pro celou řadu městských nebo příměstských linek.

Dopravní podnik města Ústí nad Labem autobus převzal k testu 16. ledna 2023. Počítal s nasazením na různých linkách s tím, že plně elektrická Scania Citywide LF v průměru najede každý den 138 kilometrů. Scania dodala k testování i mobilní nabíjecí stanici Kempower T-Series se systémem vzdáleného přístupu, který umožňuje na dálku řídit dobíjení. Vůz byl nasazen v období od 18. ledna do 14. března 2023 na všechny autobusové linky MHD a najel celkem 5569 kilometrů.

„Pozitivní reakce a zájem cestujících nás neskutečně těší, vždyť oni jsou konečnými uživateli našich produktů. Například kladné hodnocení designu a komfortu je velmi dobrou zprávou pro kolegy z vývojového týmu, pro které byly tyto oblasti prioritou. Zároveň bereme na vědomí i věcnou kritiku. Věříme, že řadu z nedostatků by vyřešila možnost navrhnout autobus na míru Ústí nad Labem, což pro tento dvouměsíční test nebylo možné,“ řekl Lukáš Martinů, manažer prodeje autobusů Scania (CZ & SK).

Elektrický autobus přesvědčil i ekonomicky. Vozidlo jezdilo zhruba za 5 Kč/km, čímž se stalo nejúspornějším vozidlem ve flotile DPmÚL, které bylo v provozu. „Můžeme potvrdit, že elektrický autobus nás přesvědčil, že je jednou z možných cest, kterými se můžeme vydat na cestě k bezemisní hromadné dopravě,“ říká Simona Mohacsi, výkonná ředitelka DPmÚL.

Citywide LF je zástupcem nejnovější generace autobusů značky Scania. Zvenku se vyznačuje minimalistickým moderním designem a je postavena na zcela novém podvozku. Kromě čistě elektrické verze se nabízí s celou řadou pohonných ústrojí. K dispozici je tedy i s konvenčními diesely, plynovými motory a rovněž v hybridní podobě.

Při vývoji autobusu mezi priority patřilo snížení spotřeby paliva, co nejvyšší bezpečnost pro řidiče i cestující a designéři si dali záležet rovněž na interiéru vozidla. Řidiči tak mohou ocenit pohodlnou ergonomickou sedačku ISRI s vyhříváním i celkové provedení palubní desky s přehledným rozmístěním snadno dostupných ovladačů.

Materiály v prostoru pro cestující minimalizují hlučnost a jeho design vytváří světlé, prostorné a přívětivé prostředí pro pasažéry. Pohodu na palubě navíc zvýší nezávislé topení a klimatizace.

Bezpečnosti prospějí i účinné Bi-LED světlomety a asistenční systémy. Autobusu nechybí varování před vozidly ve slepém úhlu a funkce snížení rizika střetu se zranitelnými účastníky silničního provozu.

Elektrická verze je vybavena celkem osmi bateriemi o souhrnné kapacitě 264 kWh, čtyři jsou umístěné na střeše, čtyři v zadní části autobusu. Na jedno nabití je v závislosti na provozu a vnějších podmínkách možné ujet až 220 kilometrů. Nabíjení je možné pomocí dobíjecí stanice se stejnosměrným proudem o výkonu až 150 kW, případně s využitím pantografu o výkonu až 300 kW.

Test plně elektrického autobusu Scania Citywide LF v Ústí nad Labem vyvolal zájem o podobný projekt u celé řady dalších dopravců. V praxi si autobus budou moci vyzkoušet u Městské dopravy Mariánské Lázně a u Krkonošské autobusové dopravy ve Vrchlabí.

Scania Citywide LF:

Pohonné ústrojí:

 • Výkon elektromotoru: 250 kW stálý, 300 kW špičkový
 • Točivý moment: 2100 Nm
 • Převodovka: 2st., plně automatická
 • Kapacita baterie: 264 kWh (73 % využitelných)
 • Dobíjecí výkon: až 150 kW DC (kabel s konektorem CCS2), až 300 kW DC (pantograf)

Rozměry a kapacita:

 • Délka x šířka x výška: 12,0 x 2,55 x 3,27 m
 • Uspořádání náprav: 4×2
 • Uspořádání dveří: 2-2-2
 • Počet míst k sezení: 32
 • Počet míst k stání: 46
 • Počet míst pro vozíček: 1

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj a foto: Scania

Leave a Reply

%d bloggers like this: