Trať mezi Nymburkem a Kolínem čeká modernizace, místy vznikne i tříkolejný úsek

Správa železnic hledá projektanta pro modernizaci přibližně dvaceti kilometrů trati z Kolína do Nymburka.

Realizace prací se plánuje v letech 2027 až 2033, předpokládané celkové náklady přesahují 10 miliard korun. Jejich výsledkem bude kromě kapacitnější trati také rychlejší cestování mezi Prahou a Hradcem Králové.

Modernizace přinese zvýšení traťové rychlosti, nejvytíženější části pak získají třetí kolej. Platí to i pro plánovanou stavbu mezi Kolínem a Nymburkem. Její součástí bude také takzvaná Libická spojka, která umožní jízdu vlaků z Prahy do Hradce Králové mimo stanici Velký Osek. Ke znatelnému zkrácení jízdních dob přispěje nejen kratší trasa, ale i traťová rychlost 160 km/h.

Celkovou přestavbou projdou stanice Velký Osek, Libice nad Cidlinou a Poděbrady, které získají nová nástupiště s bezbariérovým přístupem. Z hlediska nákladní dopravy bude přínosem prodloužení staničních kolejí pro nákladní vlaky o délce až 740 metrů. Pohodlnější cestování přinese rovněž komplexní rekonstrukce zastávek Kolín-Zálabí, Veltruby a Velké Zboží.

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky na zhotovitele projektové dokumentace pro společné povolení stavby Modernizace traťového úseku Kolín (mimo) – odb. Babín (mimo), vč. Libické spojky je 325 milionů korun.

Zdroj: Správa železnic, foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: