Plzeňští zastupitelé schválili zdražení jízdného v MHD

K úpravě tarifu v městské hromadné dopravě dojde v Plzni od 1. ledna 2024.

Průměrně se tarif navýší o 11 %. Výrazněji, o 16 až 20 % stoupne cena jednorázových jízdenek, u celoročního předplatného bude míra zdražení 7,5 %. Podmínky pro bezplatnou přepravu se zůstanou stejné, zdarma budou i nadále cestovat např. děti do 15 let s Plzeňskou kartou, dárci krve, senioři nad 65 let.

Zároveň dochází ke kompletnímu sjednocení podmínek pro cestování v Plzeňském kraji u cestujících ve věku od 15 do 26 let. K tomu, aby mohli cestovat na zlevněné jednotlivé jízdné v MHD, již od 1. 1. 2024 nebudou potřebovat Plzeňskou kartu. Od 15 do 18 let jim postačí doklad totožnosti a od 18 do 26 let ISIC karta, případně žákovský průkaz. Pro ostatní skupiny cestujících s nárokem na slevu se nic nemění.

Celoroční předplatné se zvýší se od 1. ledna 2024 z 4252 korun na 4574 korun. Půlroční bude stát místo stávajících 2460 korun 2646 korun, cena měsíčního předplatného se zvýší z 508 korun na 546 korun. V případě jednorázových jízdenek bude nově od ledna 2024 stát základní půlhodinová jízdenka zakoupená ve voze v takzvané Cardmanu 24 korun oproti stávajícím 20 korunám, cena hodinové jízdenky se zvýší z 24 na 28 korun a tříhodinové ze 42 na 50 korun.

„Jsem velmi rád, že kolegové ve vedení města přijali můj návrh nepromítat zcela inflaci do jízdného a ochránit občany využívající MHD před plnými dopady zdražování. Zejména u celoročního předplatného, které je pro jednotlivce, a hlavně rodiny zpravidla na konci roku citelným výdajem, je důležité udržet přijatelnou cenu. Aktuální data ze sčítačů ve vozech hovoří o tom, že MHD je v Plzni využívána na úrovni ještě vyšší než před covidem, což je pro udržitelnou mobilitu ve městě výborná zpráva a příznivou cenotvorbou tarifu, zejména posilováním výhodnosti předplatného, chceme tomuto trendu napomáhat,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Aleš Tolar.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: město Plzeň

Leave a Reply

%d bloggers like this: