Cestujícím začal sloužit ve stanici metra Nádraží Holešovice nový výtah

V pražském metru je od dnešního dne aktuálně 46 bezbariérově zpřístupněných stanic z celkem 61. Další, 47. v pořadí, bude na jaře příštího roku stanice Jiřího z Poděbrad.

Výtah ve stanici Nádraží Holešovice spojuje nástupiště a severní vestibul, který je již v úrovni ulice a chodbou spojen s odbavovací halou vlakového nádraží. V úrovni nástupiště je umístěn mezi pravé a levé pevné schodiště. Výtah má dvě stanice – úroveň nástupiště a vestibulu. Jeho výstavba trvala necelých šest měsíců a náklady činily bezmála 19 milionů korun. Zhotovitelem stavby byla společnost Brema.

Výtah zde nahradil původní zastaralou, pomalou a málo kapacitní zdvihací plošinu, která zde sloužila od roku 1993. Půdorys kabiny zdvihací plošiny byl 110 x 140 centimetrů, což například neumožňovalo přepravu kola nebo dvou kočárků najednou. Její nosnost byla jen 400 kilogramů, rychlost pouze 15 centimetrů za vteřinu, což při zdvihu necelých pět metrů znamenalo dobu jízdy více než půlminutu jedním směrem. Navíc během celé doby jízdy zdvihací plošinou bylo potřebné držet zmáčknuté ovládací tlačítko.

Architektonické řešení materiálů a barev výtahu ve stanici Nádraží Holešovice vychází z podmínek, které jsou dány současným stavem, provozními požadavky a použitými technologiemi. Kvůli sjednocení byly na stavbě použity stejné materiály jako ve stanici. Konstrukce výtahu je v prostoru schodiště a v úrovni nástupiště obložená deskami z tryskané světlé jemnozrnné žuly. Vlastní výtahová šachta je tvořena nosnou ocelovou konstrukcí s proskleným obvodovým pláštěm. Na opláštění je použito bezpečnostní bezbarvé sklo v kombinaci s mléčnou folií s průhledností cca 70 % a s potiskem obvodového ohraničení jednotlivých skel v bílém odstínu. Dveře do výtahu jsou v obou úrovních osazeny plné celoplošně v nerezovém provedení, v úrovni nástupiště je k nim přisazený rozvaděč také v nerezovém provedení. Zasklení výtahu směrem do schodiště lícuje s obkladem stěny.

Nový výtah ve stanici Nádraží Holešovice (foto: Petr Hejna / DPP)

„Téměř přesně před dvěma měsíci jsme od Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky dostali cenu Mosty 2022 v kategorii Nestátní subjekt za pokrok v bezbariérovém zpřístupňování pražské MHD. Je to vysvědčení za naši práci v uplynulých necelých pěti letech, ale současně závazek do dalšího období, protože v metru nám zůstává bezbariérově zpřístupnit ještě 15 stanic. Příští rok na jaře uvedeme do provozu stanici Jiřího z Poděbrad, kterou v současnosti kompletně rekonstruujeme a stavíme zde také nové výtahy. Pevně věřím, že hned poté se budeme moct pustit do výstavby výtahů ve stanici Flora společně s její kompletní rekonstrukcí. Pracujeme také na tom, abychom mohli bezbariérově zpřístupnit i petřínskou lanovku, jednu z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Prahy,“ říká Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP.

Slavnostní otevření nového výtahu ve stanici Nádraží Holešovice (foto: Petr Hejna / DPP)

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: DPP, foto: Petr Hejna / DPP

Leave a Reply

%d bloggers like this: