Vozový park ČSAD Střední Čechy posílí kloubové autobusy MAN

Nové autobusy MAN Lion´s City 18 budou jezdit zejména na linkách v severovýchodní části Středočeského kraje.

Dopravce ČSAD Střední Čechy si objednal celkem 14 kloubových vozů Lion´s City 18 ve specifikaci pro příměstskou dopravu. V těchto dnech si přebírá první čtyři vozy. Osmnáctimetrové autobusy přepraví 52 sedících a 84 stojících cestujících. Všechny jsou v provedení podle standardů PID.

Autobus pohání 9litrový motor D15 Euro 6e s výkonem 265 kW/360 k a maximálním točivým momentem 1600 Nm v širokém rozsahu otáček 900–1550 min-1. Převodovka je automatická 4stupňová značky Voith s integrovaným retardérem. Pohonný řetězec je optimalizován pro předpokládaný charakter obsluhovaných linek a nízkou spotřebu při zachování potřebného výkonu. Vůz charakterizuje výborná manévrovatelnost i díky nezávislému zavěšení předních kol, má portálovou poháněnou nápravu a stálý převod i = 5,12. Celková délka kloubového modelu MAN je 18,1 metru, celková maximální povolená hmotnost 28 200 kg.

Pracoviště řidiče navržené s ohledem na ergonomii boduje v oblasti funkčnosti i estetiky. Sedadlo značky ISRI Pro má bederní opěrku a funkci vyhřívání. Kabina je s plným zasklením a okénkem pro odbavení cestujících. Řidič má k dispozici velkorysý odkládací prostor v uzamykatelné schránce ve dveřích kabiny, lednici na 1,5litrovou PET láhev, USB zásuvky, digitální rádio a vlastní LED osvětlení. Komfort při řízení vozidla zvyšuje tempomat, automatické zapínání potkávacích světel (snímač světla) a dešťový senzor.

Trojice širokých dveří se otevírá dovnitř, poptávkové otevírání dveří cestujícími je možné stisknutím tlačítka zvenčí či zevnitř autobusu. Komfortní sedadla se zvýšeným opěradlem jsou vybavena bezpečnostními pásy. Bezpečnost při výměně cestujících podporuje soustava kamer snímajících prostor nastupování a optické i akustické výstrahy aktivující se před zavřením dveří. V případě sevření nepozorného cestujícího mezi dveřní křídla zajistí bezpečnost jejich automatické otevření. Nechybí zpětná kamera. Vnější světla jsou kompletně s využitím technologie LED včetně mlhovek s funkcí přisvícení do zatáčky. U 2. dveří se nachází plošina pro přepravu invalidního vozíku nebo dětského kočárku, k výbavě také patří manuálně ovládaná vyklápěcí rampa.

Vozidla jsou klimatizovaná, přičemž požadovanou teplotu v prostoru pro cestující i na pracovišti řidiče lze nastavit odděleně. Klimatizace o výkonu 42 kW je značky Spheros, konvektorové programovatelné topení podporované ventilátorem má výkon 31 kW. Další možnosti větrání poskytují 4 střešní okna a 10 bočních výklopných oken.

Po dodání prvních 4 autobusů by na podzim letošního roku mělo do ČSAD Střední Čechy dorazit ze závodu MAN v polském městě Starachowice dalších 10 identických vozů Lion´s City 18.

Nový MAN Lion´s City 18 v Mělníku (zdroj: MAN Truck & Bus Czech Republic)

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: MAN Truck & Bus

Leave a Reply

%d bloggers like this: