Arriva rozšířila svoji flotilu o pět autobusů Scania Irizar, nasadí je na linky Arriva Expressů

Nová vozidla se vyznačují výrazně vylepšenou spotřebou a sníženými emisemi oxidu uhličitého. Jako první autobusy v Česku jsou vybaveny digitálními zrcátky.

Společnost Arriva City převzala v těchto dnech pět nových autobusů Scania Irizar I6s Efficient. Nová vozidla bude dopravce nasazovat na trasách z hlavního města na své linky Arriva Expressů Praha – Teplice a Praha – Most – Litvínov.

Scania Irizar I6s Efficient je jedním z nejmodernějších autobusů v nabídce společností Scania, která vyrábí podvozek a pohonné ústrojí, a Irizar, jež je zodpovědná za nástavbu. Celek je zaměřen na co nejnižší spotřebu paliva. Autobus využívá nejnovější generaci třínápravového podvozku švédského výrobce s moderními úspornými naftovými motory o objemu 13 litrů a výkonu 450 koní. Maximálně efektivitě je pak podřízeno i řešení nástavby od španělského dodavatele.

Oproti předchozím generacím je nástavba I6s Efficient vyrobená z většího podílu vysokopevnostní oceli a kompozitních materiálů, je tedy lehčí o 750 kilogramů. Díky upravenému tvarování přídě a nahrazení konvenčních zrcátek digitálními kamerami, se podařilo zvýšit aerodynamickou účinnost vozidla o 30 procent. Scanie Irizar I6s Efficient v barvách Arrivy budou navíc vůbec prvními autobusy v Česku bez konvenčních zrcátek.

Díky tomu všemu mohou autobusy přinést zákazníkům ceněné provozní úspory. Nová Scania Irizar I6s Efficient nabízí svým provozovatelům až o 13 % nižší spotřebu paliva a emise oxidu uhličitého. Při ceně nafty okolo 36,50 Kč za litr a předpokládaném nájezdu milion kilometrů to může znamenat úsporu ve výší přibližně 1,2 milionu korun za palivo. K dispozici jsou také chytré propojené funkce umožňující preventivní údržbu, autobus je schopen provádět v reálném čase vlastní diagnostiku. To mimo jiné znamená zmenšenou pravděpodobnost nečekaných odstávek, které s sebou jinak nesou zvýšené náklady.

Oproti předchozím generacím je nástavba I6s Efficient vyrobená z většího podílu vysokopevnostní oceli a kompozitních materiálů, je tedy lehčí o 750 kilogramů. Díky upravenému tvarování přídě (modifikovaná je například přední část střechy) a nahrazení konvenčních zrcátek digitálními kamerami se podařilo zvýšit aerodynamickou účinnost vozidla o 30 procent.

K dispozici jsou také chytré propojené funkce umožňující preventivní údržbu, autobus je schopen provádět v reálném čase vlastní diagnostiku. To mimo jiné znamená zmenšenou pravděpodobnost nečekaných odstávek, které s sebou jinak nesou zvýšené náklady.

Cestující si v novém provedení autobusu mohou díky upravenému interiéru užívat větší prostor a komfort. K dispozici je kromě klimatizace i 31 USB portů pro dobíjení mobilních telefonů nebo tabletů a stejný počet elektrických zásuvek pro dobíjení větších zařízení, jako jsou třeba notebooky. Pro maximální bezpečí je autobus vybaven samočinným nouzovým brzděním, adaptivním tempomatem a využívá rovněž nejnovější provedení palubní desky, která řidiči přináší intuitivnější ovládání, aby se naplno mohl věnovat řízení.

„Jsme potěšeni, že se společnost Arriva rozhodla pro nejnovější verzi autobusů Scania Irizar I6s. Jako výsledek spolupráce se španělskou společností Irizar jasně ukazuje sílu našeho nového přístupu v oblasti autobusů. Důraz na kooperaci s předními hráči mezi výrobci nástaveb přináší zákazníkům úspornější, chytrá vozidla, cestujícím větší komfort a příjemnější cestování a celé planetě nižší emise škodlivin,“ říká Lukáš Martinů, manažer prodeje autobusů Scania (CZ & SK).

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj a foto: Arriva Scania

Leave a Reply

%d bloggers like this: