Správa železnic vybrala projektanta, který navrhne podobu rekonstrukce traťového úseku mezi Kolínem a Nymburkem

Stavební práce se plánují v letech 2027 až 2033, trať hojně využívaná osobní i nákladní dopravou bude po modernizaci tříkolejná. Současně se zrychlí cestování mezi Prahou a Hradcem Králové.

Modernizace uvedeného úseku je součástí celkové přestavby frekventované spojnice Kolína, Všetat a Děčína, která z velké části kopíruje pravý břeh řeky Labe. Na takzvané pravobřežce dojde díky tomu ke zvýšení traťové rychlosti, nejvytíženější části pak získají třetí kolej.

Platí to i pro plánovanou stavbu mezi Kolínem a Nymburkem. Její součástí bude také Libická spojka, která umožní jízdu vlaků z Prahy do Hradce Králové mimo stanici Velký Osek. Ke znatelnému zkrácení jízdních dob přispěje nejen kratší trasa, ale i traťová rychlost 160 km/h.

Celkovou přestavbou projdou stanice Velký Osek, Libice nad Cidlinou a Poděbrady, které získají nová nástupiště s bezbariérovým přístupem. Pohodlnější cestování přinese rovněž komplexní rekonstrukce zastávek Kolín-Zálabí, Veltruby a Velké Zboží. Prodloužené staniční koleje budou moct využívat nákladní vlaky dlouhé až 740 metrů.

Dokumentaci pro společné povolení stavby vytvoří společnosti Metroprojekt Praha a Mott MacDonald CZ díky nejvýhodnější nabídce ve výši 323 748 000 korun.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: Správa železnic

Leave a Reply

%d bloggers like this: