Jihomoravský kraj soutěží železničního dopravce na dobu deseti let

Vysoutěžený dopravce bude od prosince příštího roku zajišťovat regionální železniční dopravu v Jihomoravském kraji po dobu deset let.

Jihomoravský kraj vypsal veřejnou zakázku na zajištění veřejných služeb v regionální železniční osobní dopravě vozidly v majetku Jihomoravského kraje. Zájemci mohou své nabídky podávat do 30.10.2023 23:59 hod.

Nový dopravce bude po dobu deseti let v kraji zajišťovat regionální dopravu 37 jednotkami Moravia, které pro Jihomoravský kraj vyrobila skupina Škoda Group.

Elektrické jednotky s moderním evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS dosahují rychlosti až 160 km/hod. Vlaky jsou vybaveny novými pohodlnějšími sedadly umístěnými na cantilevrech (tzn. připevněné do boku vozidla). V kombinaci s uchycením sedadel do bočnic tak vznikl nový prostor pro zavazadla nebo případně i koloběžky. Ve vozech je také výrazně větší prostor pro kočárky a kola. Poličky nad hlavami jsou podélné, zlepšuje to přehlednost i vzhled interiéru. Na sociálním zařízení je k dispozici přebalovací pult, součástí vozidla jsou odpadkové koše pro větší objem odpadu. Samozřejmostí je klimatizace, Wi-Fi a zásuvky na 230 V i USB porty. Nově je řešený informační a kamerový systém. Z důvodu zvýšení bezpečnosti se záběry z různých míst vozidla mohou náhodně promítat do displejů cestujícím i strojvedoucímu. Na displejích se pak občasně objeví i záběry z přední vnější kamery. Zajímavostí jsou okna prostupnější pro mobilní signál. Interiér designově dotváří grafické prvky Jihomoravského kraje.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: Jihomoravský kraj

Leave a Reply

%d bloggers like this: