Nové hasičské vozidlo Scania pro SDH Luže

Zastupitelstvo města Luže vloni rozhodlo o pořízení nové cisternové automobilové stříkačky pro místní jednotku sboru dobrovolných hasičů. Novou Scanii nyní dodala na základě výběrového řízení firma KOBIT – THZ za 7 831 725 Kč (včetně DPH). Scania vykazuje zvýšenou odolnost proti účinků sálavého tepla a dokáže se brodit klidnou vodou až do hloubky 750 mm.

Cisternová automobilová stříkačka je postavena na třínápravovém šasi Scania P500 B6×6HZ řady XT o rozvoru náprav 4 300, respektive 1 450 mm. Nápravy jsou vybaveny uzávěrkami diferenciálů, odpruženy jsou listovými péry – nechybí ani torzní stabilizátory. Brzdy jsou bubnové.

O pohon se stará řadový vznětový šestiválec DC13 146 o objemu 12,7 litru. Jeho maximální výkon je 368 kW při 1 900 otáčkách za minutu, maximální krouticí moment je 2 500 Nm. Agregát splňuje emisní normu Euro 5. Dvanáctistupňová převodovka GSRO905R je automatizovaná se systémem Opticruise a s retardérem R3500.

Zdroj: Scania

Kabina Crew Cab CP28L je čtyřdveřová, šestimístná, vybavená klimatizací a nezávislým vytápěním. Na jejím levém boku je sdružená zásuvka pro dobíjení a konzervaci akumulátorů a doplňování tlakového vzduchu Rettbox-air. Zásuvka je napojená na tlakovou soustavu vozidla a na systém inteligentního dobíjecího zařízení akumulátorových baterií, zároveň napájí elektrický předehřev motoru, kterým je vůz vybaven.

Kabina osádky je vybavena čtyřmi dobíjecími úchyty pro ruční radiostanice Motorola CP 140 a šesti pro ruční svítilny. V dosahu sedadla velitele je v dobíjecím úchytu umístěn tablet Samsung Galaxy TAB A. Pro napájení tabletu je použita samostatně jištěná zásuvka. V zorném poli řidiče je v přístrojové desce integrován displej couvací kamery. Ta je vyhřívaná a odolná proti vodě i prachu.

Mezi kabinou a nástavbou je uchycen pneumaticky vysouvaný osvětlovací stožár THZ LED o maximální výšce 5 metrů od země s 24V světlomety s celkovým světelným tokem 20 000 lumenů.

Nástavba je řešena modulově. Mezi přední a zadní skříní je uložena nádrž na hasivo vyrobená z nerezavějící oceli. Na obou stranách nástavby jsou umístěny LED stavoznaky znázorňující množství hasiva v nádrži na vodu a v nádrži na pěnidlo. Scania uveze 8 500 litrů vody a 510 litrů pěnidla. Čerpací zařízení THZGottwald 3000 dosahuje jmenovitého výkonu 3 000 litrů za minut při tlaku 10 barů a umožňuje pracovat i ve vysokotlakém režimu – tedy 40 barů.

Nová Scania pro jednotku hasičů v Luži je podle mě nesporně přínosnou investicí do našeho města, a především našich občanů. Město může investovat do staveb a nových projektů spoustu peněz, ale bez perfektní ochrany majetku a životů občanů by to mohlo být bezpředmětné. Jsem ráda, že se podařila dobrá věc a věřím, že vozidlo je nyní v rukou těch správných nadšených lidí, pro které je hasičina nedílnou součástí života. Tak ať dobře slouží,“ řekla při slavnostním předání starostka města Luže Veronika Pešinová

Scania

Leave a Reply

%d bloggers like this: