ZSSK nasadila první tříčlánkovou jednotku Panter do běžného provozu

Nové jednotky s názvem Panter jsou dílem sdružení Škoda Transportation a ŽOS Trnava. Do konce roku budou dodány ještě nejméně tři další Pantery.

Nová tříčlánková jednotka s délkou 80 metrů a s kapacitou 247 míst k sezení absolvovala v úterý 1. prosince 2020 svou první jízdu ze Žiliny do stanice Zwardoń za účasti Andreje Doležala, ministra dopravy a výstavby SR, Filipa Hlubočky, předsedy představenstva a generálního ředitele ZSSK a zástupce Škoda Transportation.

Železničná spoločnosť Slovensko do provozu postupně nasadí třináct tříčlánkových jednotek s délkou 80 metrů a s kapacitou 247 míst k sezení a dvanáct čtyřčlánkových s délkou 106 metrů a s kapacitou 343 míst k sezení.

Elektrické jednotky budou postupně nasazovány zejména na tratích Žilina – Trenčín, Žilina – Čadca, Čadca – Zwardoń, Žilina – Liptovský Mikuláš.

Čtyřvozová jednotka ve Zkušební centrum VUZ Velim dne 6.5.2020

„Konkrétně v naší společnosti ŽOS Trnava provádíme vysoce kvalifikované montážní práce vložených vozů, montáž, oživení a zkoušky celé jednotky v požadovaném rozsahu, následně jednotku předáváme zákazníkovi do provozu, “řekl generální ředitel ŽOS Trnava Miloš Kyselica.

„Tento tendr vůbec nebyl jednoduchý. Pro co největší transparentnost jsme ho museli po našich předchůdcích vypsat znovu a všechny procesy urychlit tak, aby nová vozidla přišly co nejdříve, “uvedl v únoru předseda představenstva a generální ředitel ZSSK Filip Hlubočky.

Nové jednotky Panter v celkové hodnotě 160 milionů eur budou dodané do roku 2022.

Dopraváček / Martin Dufek, zdroj a foto: ZSSK

Leave a Reply

%d bloggers like this: