Při cestování veřejnou dopravou se musí nově používat respirátor, dvě chirurgické roušky nebo nano rouška

Podle nového nařízení vlády ČR se při cestě veřejnou dopravou musí od čtvrtka 25. února 2021 nově používat pouze respirátor, nano rouška nebo dvě chirurgické roušky. Toto mimořádné opatření bylo vydáno v reakci na nepříznivý vývoj epidemie Covid-19.
Nová povinnost se vztahuje na všechny prostředky veřejné dopravy, na zastávky a v případě Prahy i na prostory metra. Výjimku mají děti do 15 let, u kterých postačí chirurgická rouška.
Přestože dosud žádné dostupné studie neprokázaly zvýšené riziko nákazy v prostředcích veřejné dopravy, ba naopak, akceptujeme nařízení vlády, která se v současné nepříznivé epidemiologické situaci snaží hledat další a další opatření, která by pomohla zastavit šíření nákazy,“ říká Tomáš Pelikán, předseda Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR), a dodává: „Podle dostupných informací z médií možná budeme i první zemí, která přistoupí k omezování počtu spojů, místo abychom se snažili o opak a poskytli dostatek prostoru ve vozidlech našim cestujícím. Vždyť veřejná doprava je klíčovým nástrojem pro zajištění základní mobility obyvatelstva při nezbytných cestách.“
Na nové vládní opatření budou upozorňovat hlášení v prostředcích městské veřejné dopravy a v prostorách metra. Kontrolu dodržování nechávají dopravní podniky nadále na státní a městské policii.

Dopraváček / Martin Dufek, zdroj: TZ SDP ČR

Leave a Reply

%d bloggers like this: