České dráhy zakoupily další lokomotivy Taurus

Čtyři vícesystémové lokomotivy Taurus rozšíří flotilu moderních elektrických lokomotiv Českých drah. Stroje jsou vybaveny zabezpečovacím systémem ETCS, mají maximální rychlost 230 km/h a jsou schválené pro provoz v České republice a také v Rakousku, Německu a v Maďarsku. České dráhy je v nejbližší době nasadí na vlaky z Bohumína do Vídně a Prahy a z Prahy do Českých Budějovic.

Pořízení Taurusů zapadá do naší strategie obnovy vozidlového parku moderními interoperabilními lokomotivami a jsou vybaveny zabezpečovacím systémem ETCS. Díky tomu potvrdíme naši pozici významného mezinárodního dopravce a partnera při provozu komfortních mezistátních vlaků. Lokomotivy budeme využívat v dopravě vlaků EuroCity a InterCity, ale díky jejich interoperabilitě a rychlosti až 230 km/h je plánujeme využít také v provozu s moderními soupravami,“ vysvětluje předseda představenstva a generální ředitel ČD Ivan Bednárik.

Čtveřice lokomotiv zakoupená u rakouské společnosti WLC doplní dva Taurusy deponované v Středisku údržby v Bohumíně a v nejbližší době počítáme s jejich nasazením na spojích EuroCity Bohumín – Vídeň a na expresních spojích mezi Bohumínem a Prahou, odkud budou zajíždět také na Jižních expresech z Prahy do Českých Budějovic. Taurusy využijeme na všech třech napájecích systémech používaných ve střední Evropě a zajistíme si tak více lokomotiv, které mohou překračovat evropské hranice bez nutnosti jejich výměny. Díky maximální rychlosti 230 km/h je v budoucnosti můžeme využít také ve spojení s moderními jednotkami Railjet nebo s objednanými netrakčními jednotkami typu Siemens Viaggio Comfort, které chceme nasadit na linky do Hamburku, Grazu a Budapešti,“ doplňuje člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Převzetí lokomotiv se předpokládá začátkem října a po jejich zevrubné prohlídce a drobných úpravách dle provozních potřeb Českých drah budou během zimních měsíců uvedeny do pravidelného provozu.

Všechny čtyři vícesystémové elektrické lokomotivy řady 1216 Taurus (ES64U4) jsou schválené pro provoz v České republice, Rakousku, Německu a Maďarsku. Dvě lokomotivy je navíc možné provozovat i na území Slovenska. Vozidla jsou vybavena palubní částí ETCS a připravena na nasazení v osobní dopravě. Jejich nejvyšší provozní rychlost je 230 km/h. České dráhy tak budou provozovat 43 moderních elektrických lokomotiv, šest Taurusů řady 1216, sedmnáct lokomotiv Vectron a dvacet lokomotiv řady 380. V budoucnosti je doplní až 90 nových lokomotiv pro rychlost 200 km/h a až padesát lokomotiv pro rychlost 230 km/h, jejichž dodavatele nyní České dráhy hledají v otevřené mezinárodní soutěži.

Zdroj: České dráhy

Leave a Reply

%d bloggers like this: