Brněnský dopravní podnik pořídí až 40 trolejbusů Škoda 32Tr

Flotilu nových trolejbusů dodá do Brna plzeňská skupina Škoda Transportation. Vedení Dopravního podniku města Brna podepsalo smlouvu na nákup 10 trolejbusů typu Škoda 32Tr s opcí na dalších 30 vozidel stejného typu. Celková hodnota zakázky včetně opcí je 472 milionů Kč a dodávky trolejbusů odstartují na začátku roku 2023. Škoda Transportation patří do Skupiny PPF.

Rámcová smlouva brněnskému dopravnímu podniku umožňuje nakoupit do roku 2025 až 40 trolejbusů tohoto typu za stejnou cenu – 11,8 miliónu korun za kus. Trolejbusy Škoda 32Tr jsou nízkopodlažní a plně klimatizované, nabídnou prostorný interiér, moderní informační systém s LED obrazovkami. Samozřejmostí je kamerový systém monitorující interiér i nejbližší okolí vozu, což přispívá ke zvýšené bezpečnosti provozu. Celková kapacita jednoho vozu je 95 cestujících, 35 z nich se ve voze i posadí.

„Brno má nejširší trolejbusovou síť v České republice a je skvělé, že jde stále cestou rozvoje a modernizace tohoto typu dopravy. Jedná se o perfektní ekologické řešení MHD v řadě velkých měst po celém světě. Jsem tak velmi ráda, že k současným 150 škodováckým vozidlům přibude až 40 nových a pomůžeme Brnu v pokračování ekologického trendu. Trolejbusová doprava totiž městům výrazně pomáhá snižovat emise oxidu uhličitého, které produkují u nás stále tradiční dieselové autobusy,“ říká Tanya Altmann, Senior Viceprezidentka pro Bus Mobility Solutions ve skupině Škoda Transportation.

Nové trolejbusy zaujmou místo dosluhujících vozů 21Tr a vysokopodlažních 14Tr. Cestující po Brně vozí v případě „čtrnáctek“ od roku 1989, v případě „jednadvacítek“ od roku 1999 a na tachometrech mají více než milion kilometrů. „Nové parciální trolejbusy nasadíme na linky 30, 32, 34, 35, 36, 38 a 39,“ uvedl dopravní ředitel Dopravního podniku města Brna Jan Seitl.

Po dodávce nových trolejbusů a vyřazení zbývajících trolejbusů typu 14Tr už budou všechny trolejbusy v Brně nízkopodlažní. Poslední vysokopodlažní jsou totiž kromě „čtrnáctek“ už jen dva vozy typu 15Tr, které dopravní podnik z provozu stáhne do konce letošního roku.

„Trolejbusy Škoda 32Tr jsou moderní nízkopodlažní a klimatizované vozy s vydařeným designem. Jejich hlavní předností je přídavný bateriový pohon, který umožní dojezd minimálně 10 kilometrů bez trolejového vedení. Toho využíváme zejména při výlukách a dopravních omezeních, kdy trolejbusy nemusíme nahrazovat autobusy – vybraný úsek projedou na bateriový pohon. V první fázi pořídíme 10 vozů, další postup bude záviset na našich finančních možnostech,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Skupina Škoda Transportation je největším evropským výrobcem trolejbusů. Za dobu existence trolejbusové výroby dodala na tuzemský i zahraniční trh více než 14,5 tisíce trolejbusů. České trolejbusy jezdí ve zhruba třiceti zemích světa – v Evropě, Asii a v severní Americe.

Zdroj: DPMB, foto: Škoda Transportation

Leave a Reply

%d