Letiště Václava Havla Praha slaví 85. narozeniny speciálním programem pro veřejnost

Bohatou historii, která zahrnuje stovky tisíc přistání, desítky milionů odbavených cestujících i dějinné zvraty, připomene interaktivní výstava, speciální exkurze nebo podcasty s pamětníky či současným předsedou představenstva Jiřím Posem.

První letadlo na letišti v Praze-Ruzyni přistálo 5. dubna 1937. Jednalo se o vnitrostátní línku na trase Piešťany – Zlín – Brno – Praha. Od té doby letiště, které od roku 2012 nese jméno bývalého prezidenta Václava Havla, zažilo mnoho vzletů, v nedávné době i pádů. Vzestup v první republice, německá okupace, plánované komunistické hospodářství, obrovský rozvoj po sametové revoluci a kritické pandemické roky 2020 a 2021. Letiště Václava Havla Praha je neoddělitelnou součástí československé, a posléze české historie, a stejně tak patří i do budoucnosti našeho státu.

U příležitosti výročí je spuštěna speciální webová stránka www.letisteslavi85.cz. Návštěvníci zde najdou videa s pamětníky o historii letiště, ve kterých zavzpomínají na své nejsilnější zážitky a v příbězích nás tak provedou celou historií letiště od otevření až do dnešních dnů. Tato videa doplňují i série speciálních podcastů s bývalými zaměstnanci, pilotem nebo i navigátorem. Návštěvníci tak najdou na jednom místě historii, současný provoz i budoucí plány rozvoje letiště.

Foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

„Oslava 85. výročí bude důstojná. Volili jsme citlivý formát, i vzhledem k pandemii a událostem na Ukrajině. Chystáme několik akcí pro veřejnost. Připravili jsme speciální individuální exkurze do zázemí letiště, které jsou zdarma. Během několika minut byla jejich kapacita obsazena. Nicméně o klasické exkurze zájemci nepřijdou. Dále jsme natočili videa o historii a současnosti ruzyňského letiště i podcasty s pamětníky, a také krátký film, který toto výročí pojedná netradiční formou kombinace hraných a komiksových scén,“ říká Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha.

Od 5. dubna Letiště Praha pro veřejnost otevře interaktivní výstavu v Terminálu 2. Její součástí budou monitory, které zobrazují historický vývoj letiště s náhledem do budoucnosti, k vidění bude nový dokument o letišti. Chybět nebude ani fotokoutek a ukázka historických i současných uniforem. Pro děti budou na místě interaktivní hry.

V den výročí budou mít také cestující příležitost využít zvýhodněné služby letiště, například vstup do letištních salónků, slevu do Restaurace Runway a na nákup v obchodě se suvenýry letiště.

Foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu
Foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

Zdroj a úvodní foto: Letiště Praha

Leave a Reply

%d bloggers like this: