Scania představí na veletrhu CZECHBUS zcela novou řadu autobusů Fencer

Oficiální česká výstavní premiéra nového modelu proběhne na veletrhu CZECHBUS ve dnech 22-24. listopadu 2022.

11. ročník středoevropského veletrhu autobusů, hromadné dopravy, telematiky a servisní techniky CZECHBUS, se bude konat již po třetí v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech. CZECHBUS je interaktivním, specializovaným B2B veletrhem se zaměřením na problematiku české a středoevropské silniční hromadné dopravy.

Scania rozšiřuje svoji nabídku městských a meziměstských autobusů o model Fencer. Autobus je stejně jako nedávno představená nejnovější generace zavedených modelů Citywide a Interlink postavený na zcela nové platformě.

Nový autobus zaujme svým moderním jednoduchým designem, který je inspirován moderními velkoměsty. Provedení navíc pomáhá snadnému nástupu a použití nezávislého zavěšení předních kol (u autobusů s šířkou 2,55 metru) umožnilo rozšířit i uličku pro cestující na 900 mm pro snadnější pohyb v interiéru. Ten je navržený tak, aby nepůsobil dobře jen jako nový, ale i během celé životnosti autobusu. Je řešen tak, aby se snadno čistil a uklízel.

Fencer je postavený na nové podvozkové platformě, která byla od začátku navržena s ohledem na budoucnost. Důraz tedy klade na vysokou provozuschopnost a spotřebu paliva, která je v porovnání s předchozími modely až o 21 % nižší. „Snížení spotřeby je dáno především vyšší účinností motorů a převodovek, snížením hmotnosti a přidáním systému stop-start,“ vysvětluje Martinů.

Nízké spotřebě napomáhá i výrazně snížená hmotnost. Samotný podvozek je lehčí o dvě procenta, tedy o více než 100 kilogramů. Úspory přitom nikterak neovlivňují robustnost celého řešení. Naopak přední náprava byla zesílena, takže je možné ji zatížit až 8,2 tunami. „To umožňuje zvýšit obsaditelnost autobusu a optimalizuje rozložení hmotnosti, což je významné pro plynové a budoucí elektrifikované verze,“ vysvětluje Lukáš Martinů. Velkou roli na snížení hmotnosti má i použití odlehčené kompozitní karoserie, která je až o 500 kilogramů lehčí.

V nabídce bude celá řada pohonných ústrojí. Z počátku bude Fencer dostupný s vyzkoušenými a výborně hodnocenými sedmi- a devítilitrovými naftovými motory. Stejně jako všechny dieselové motory Scania mohou i tyto pracovat na bionaftu nebo čisté HVO, tedy hydrogenovaný rostlinný olej, který umožňuje ušetřit až 90 % emisí CO2. Již nyní je Fencer také k mání rovněž s motory na stlačený zemní plyn (CNG) nebo bioplyn (CBG). Do budoucna portfolio rozšíří rovněž hybridní a čistě elektrická pohonná ústrojí.

Vylepšení doznal i prostor pro řidiče. Sedadlo nabízí plynule nastavitelný sklon, upravit lze i polohu přístrojového panelu a flexibilně se dají rovněž rozmístit všechny potřebné ovladače. Změny na podvozku řidičům přinášejí rovněž lepší ovladatelnost, snadné manévrování zajistí také zmenšený poloměr otáčení. Atmosféře na palubě napomůže i lepší utlumení hluku a vibrací a také klimatizace.

Scania Fencer je aktuálně k dispozici ve verzi f1, která je typickým částečně nízko podlažním příměstským autobusem se sníženým nástupem (low entry), a ve verzi f6, což je meziměstské vozidlo s vyšší podlahou (low decker). V nabídce jsou dvounápravové verze s délkou od 10,8 do 13,2 metru. V budoucnu je doplní třínápravové varianty s délkou od třinácti do patnácti metrů a rovněž 18metrové třínápravové kloubové autobusy.

Na autobusy řady Scania Fencer je standardně poskytovaná záruka na 24 měsíců nebo 150 000 kilometrů.

Zdroj a foto: Scania

Leave a Reply

%d bloggers like this: